Bíróságra viszi a Golgota ügyét Pákh Imre, ha az állam végigviszi a védetté nyilvánítási eljárást – ezt a műgyűjtő ügyvédje mondta a Népszabadságnak. Holló Gábor szerint ami történt, kimerítheti a kényszerítés vagy a zsarolás fogalmát, amit az állam nem követhet el, de a képviseletében eljáró természetes személyek igen.
Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a napokban teljes bizonyossággal nyilatkozták, hogy „előbb vagy utóbb, de a Golgota magyar lesz". Utaltak arra is, hogy nem áll szándékukban a Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiájának részét képező festményéért a kép tulajdonosa, Pákh Imre által kért árat kifizetni.
Mind nagyobb az esély rá, hogy a kép sorsa – beleértve a vételárat is – a bíróságon dől majd el. Holló Gábor, az Egyesült Államokban élő műgyűjtő ügyvédje lapunknak ugyanis azt mondta, jogi úton megtámadják a kép védetté nyilvánítási eljárását, mivel álláspontjuk szerint a magyar államnak nincs joga megtiltatni a Golgota tulajdonosának, hogy a képet kivigye az országból.
Munkácsy Párizsban festette a Golgotát és ott is értékesítette. Ezt követően a kép a mai napig mindvégig amerikai tulajdonban volt, illetve van. Magyarországra restaurálásra és kiállítás céljából került, jelenleg a debreceni Déri Múzeumban is letéti szerződés alapján szerepel egy tárlaton.