Tüttő azzal zárja, a hatalmat ellenőrizni kell. "Ellenzéknek lennie kell, de nem biztos, hogy nekünk kell lenni."
Miután nyolc óra körül elkezdenek sorjázni az eredmények, a politikusok eltűnnek az újságírók elől. Ülésezik az elnökség. Kilenckor úgy tűnik, Budapesten egy kicsit javított az ellenzék a négy évvel ezelőtti eredményéhez képest (öt kerületben vezet a baloldal), a megyei jogú városok közül viszont megint csak Szegedet sikerül hozni. A szocialistákat legfeljebb az vigasztalhatja kicsit, hogy a megyei közgyűlési választásokon (a falvakban és a kisebb városokban) ők szerepelnek a legjobban a három ellenzéki párt közül.
A Jókai utcában némi izgalmat csak az hoz a várakozásba, amikor fél kilenc körül megszólal a szemközti szupermarket tűzjelzője. A kiérkező tűzoltóautó az MSZP székház előtt parkol le. Tűzoltásra ott is szükség lehet.
„Többet nem kérünk Gyurcsányból!”
Tóbiás József már az eredmények ismeretében azt mondta: számukra lezárult az alkuk korszaka. Az MSZP vezetése úgy döntött, nem köt többé rossz alkukat, és az elitek játszmái helyett kifelé nyit, az emberek, a nép felé.
Az MSZP elnöke kijelentette: nem fogadják el az Orbán-kormány hatalmi rendszerét, de nem fogadják el Gyurcsány Ferenc vezérelvű politikáját sem, amely „bezárta a baloldalt az elmúlt négy évben, lehetetlenné tette, hogy értékazonos, baloldali, modern, nemzeti elkötelezettségű politikát folytassunk" – hangsúlyozta. Később megjegyezte, a hatalom önmagáért való birtoklásában nem hisznek, az értékelvű szövetségi politizálást viszont – a szocialista párt hagyományainak megfelelően – nem utasítják el, 2018-ban is erre készülnek.
„Létezik baloldal, úgy hívják: MSZP" – jelentette ki Tóbiás.
A pártelnök előrelépésként értékelte, hogy – ha ötven szavazattal is, de – baloldali polgármesterjelölt győzött Salgótarjánban, így Szeged mellé még egy megyei jogú város irányítását megszerezték, gratulált annak az öt ellenzéki politikusnak, aki a fővárosban nyert el polgármesteri címet, és több kisvárosi győztesnek.
Megkönnyebülés
Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke gratulált Tarlós Istvánnak a győzelemhez, és megköszönte a tisztes helytállást Bokros Lajosnak. „Demokratát mindig helyes támogatni" – üzente nyilvánvalóan a szocialista párt országos vezetőinek is. De megjegyezte, egy baloldali főpolgármester-jelölt esetén talán nagyobb lett volna a részvétel. Okolta az Együtt-PM-et is, mondván, az MSZP az ő nyomásukra ment bele a koordinált indulásba, ami valószínűleg csökkentette a részvételi a szándékot.
Kunhalmi láthatóan megkönnyebbülve azt mondta: boldog, hogy a baloldal Budapesten felülmúlta négy évvel ezelőtti eredményét. Egyúttal jelezte, hat szocialista tagja lesz a Fővárosi Közgyűlésnek (az Együttnek és a DK-nak csak 2-2 képviselője), mint ahogyan a kerületekben győztes baloldali egyéni képviselők 80 százaléka is szocialista.