Ugyanezekben a napokban Erdő Péter bíboros, a katolikus püspöki kar elnöke sem fukarkodott a kormány bírálatával. Egyebek mellett a bíboros is kifogásolta, hogy csökken az egyszázalékos felajánlásokból és azok állami kiegészítéséből befolyó pénz, miközben a felajánlások száma növekszik. A kormányzat az egyházak számára hátrányos számítási módot alkalmaz, „erőnek erejével” kisebb összeget állapít meg az indokoltnál.
|
Erdő nem fukarkodott a kormány bírálatával Földi Imre / MTI |
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma gyorsan közölte, hogy a jövő évi költségvetési törvényjavaslatba beépül az „egyházi hitéleti támogatás kiegészítését célzó 1,72 milliárd forintos előirányzat”. A tárca hangsúlyozta, hogy 2010-től 2014-ig éves szinten 24 milliárdról 52 milliárd forintra nőttek az egyházi támogatások. A reformátusoknak jutott egy oldalvágás is: a tárca szerint a református egyház egy év alatt 3,7 milliárd forinttal kapott többet – igaz, a pénz kifizetése késedelmet szenvedett, „részben azért, mert a Református Zsinati Iroda nem szolgáltatta határidőben az adatokat”.
A kritikára a református egyház nyilvánosan nem reagált, ellenben közleményben nyugtázta, hogy csakugyan bekerült a költségvetésbe az 1,72 milliárd forintos összeg. A reformátusok ezt annak jeleként értékelik, hogy a döntéshozók nyitottak a finanszírozási rendszer érdemi átalakítására. A katolikus püspöki kar sajtószolgálata kérdésünkre rövid és diplomatikus választ küldött.
|
Teknős Miklós / Népszabadság |
Megismételte, az egyházak már korábban jelezték a kormányzatnak, hogy az szja egy százalékának felajánlása és a kiegészítés rendszerének változása miatt abban az esetben is jóval kevesebb forráshoz juthatnak, ha közben a felajánlók száma növekszik. A katolikusok feltételezik, hogy a mintegy 1,7 milliárd forintos támogatás „ezt a helyzetet kívánja kezelni az összes egyház vonatkozásában”.
Tegyük hozzá, a kormánynak nyilván nem hiányzott volna, hogy anyagi kérdések miatt elmérgesedő konfliktusba keveredjen a nagy egyházakkal. Éppen elég fejfájást okoz, hogy a strasbourgi elmarasztalás után napirenden van a botrányok sorozatát kiváltó egyházi törvény módosítása.
|
Kurucz Árpád / Népszabadság |
A jelenlegi jogszabály szerint – mint arra a minap Gábor György vallásfilozófus ismét felhívta a figyelmet – a hitéleti támogatás felhasználását állami szerv nem ellenőrizheti. Az új törvényről még kemény viták várhatók, de kevéssé valószínű, hogy a kormány vagy az egyházak ezen a ponton is változtatni szeretnének.
Homályban tartott intézményátadás
Erdő Péter súlyosan aggályosnak találta azt az esetleges – szerinte az állam világnézeti semlegességét sértő – szándékot, hogy az ország szociális intézményeinek nagy részét egyházi fenntartásba akarják adni. Biztosak lehetünk abban, hogy a bíboros konkrét információkra alapozta bejelentését, de eddig nem derült ki, melyek ezek. Pillanatnyilag azt sem tudni, hogy a kormány mennyire eltökélt ebben az ügyben, és egyáltalán milyen módon képzeli el a szociális intézmények átadását az egyházaknak.