Ugyanakkor tudtál nagyon kemény és határozott lenni, amikor szelíd íróként, az Írószövetség elnökeként az a megtiszteltetés ért, hogy a Magyar Köztársaság elnöke lettél, egy jó paktum eredményeként. Nagyon bölcs döntés volt, mert meg lehetett indítani egy elnagyolt rendszerváltás szekerét – jelentette ki Mécs Imre.
Minden idők legjobb köztársasági elnöke lettél.
Ha kellett, határozott voltál, ez a határozottság megmentette a köztársaságot, hiszen például beindult a jogi építkezés. Köszönjük neked bölcsességed, amely előrevitte az ország szekerét – ismételte meg.
– 1989. július 16-án, a nagy temetésen nemcsak a forradalom halottjait, hanem egy rossz rendszert is eltemettünk. Ennek szervezésében nagy szerepet játszottál – fogalmazott gyászbeszédében az egykori ötvenhatos halálraítélt, Göncz Árpád rabtársa.
Mindenhol szerettek. Te vagy a legjobb köztársasági elnök, aki valaha is volt Magyarországon. Fontos, hogy kövessük a példádat. Az emberek embere voltál. A szegények, elnyomottaknak a szócsöve. A szeretet a legfontosabb, ha szeretet nincsen, semmi sincs
– utalt Szent Pálra Mécs Imre.
Így búcsúztatta az ország Árpi bácsit
Több ezren kísérték utolsó útjára a 94 éves korában elhunyt Göncz Árpádot péntek délután az Óbudai temetőben. A temetésen részt vettek a közjogi méltóságok, számos politikus. A szertartást egy aktivista meg akarta zavarni, de az akció végül elmaradt. Részletes beszámolónkat itt olvashatják: >>>
Ugyanakkor a széthúzással, gyűlölettel szemben kemény tudtál lenni. Jó lenne, ha sok Göncz Árpád lenne az országban. De távozásoddal nagyon nagy űrt hagytál a családodban is, amely rajongott érted. Feleséged, Zsuzsa, aki 13 évesen ismert meg téged. Azóta tartott ez a gyönyörű kapcsolat – mondta elhaló hangon Mécs Imre.
|
Fotó: Veres Viktor / Népszabadság |
Mindig megtaláltad a helyes utat, mindig tudtad, hogy mit kell tenni. Mindig a jó oldalon álltál. Most is az kellene, hogy a te példádat kövessük. Mindazoknak, akik magas állami helyekre kerülnek, azt a normát kellene követniük, amit te állítottál.
Mindenki árpizott, s nem árpádozott, de ebben nagy tisztelet volt.
Azt kérjük, hogy a lelked maradjon köztünk, mert szükségünk van segítségedre – zárta beszédét Mécs Imre.