Ferenc pápában ugyanazt lendületet látja a francia Tours város érseke, ciszterci szerzetes, mint Szent Mártonban. A pápa a szenthez hasonlóan a gazdagoktól, a városoktól a szegények, a falvak megtérítése felé fordult. A kiengesztelődés embere is, hiszen viszálykodó papjai között békét teremt – mondta Bernard-Nicolas Aubertin az ELTE és a Pannonhalmi Főapátság közös konferenciáján.
A Szent Márton-év egyik kiemelt jelentőségű rendezvényén harminc előadó méltatja, elemzi a püspök személyiségét, kihatásait a különböző korok szellemiségére, morális állapotára.
Fotó: Mitter Balázs |
Borhy László, a bölcsészettudományi kar dékánja szerint Szent Márton összeköti a különböző korokat, Róma magas civilizációjától kezdve a középkoron át napjainkig. Emlékeztetett arra, amikor egy téli estén Amiensben odaadta köntösének egyik felét egy hidegtől reszkető szegény embernek. (Nem adhatta oda a teljes köntöst, mert a másik fele a kincstárhoz tartozott, mondta a dékán). Gesztusa a különösen mély jelentéssel bír, mert egyrészről a kereszténység emberségessége mutatkozik meg benne, másfelől a római törvények tisztelete, fogalmazott a dékán.