Lenkovics Barnabás személyében konzervatív, a Sólyom László alapító elnök aktivista szerepfelfogásától igen messze álló polgári jogászt választott a parlament fideszes többsége 132 igen szavazattal, hat nem ellenében az Alkotmánybíróság (AB) elnökévé hétfőn. A szavazáson, a DK, a Jobbik és az MSZP nem vett részt. A döntéshez az összes képviselő kétharmadának voksára volt szükség, és miután egy mandátum betöltetlen, a 133 helyett eggyel kevesebb szavazat is elég volt.
Lenkovics Barnabás élvezi a Fidesz bizalmát Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Lenkovics Barnabás szakmai érdeklődése polgári jogászként mindig a tulajdonjogra irányult, 1991-ben a kandidátusi értekezését a tulajdonjogi rendszerváltásról, 1999-ben a nagydoktoriját a tulajdon társadalmasításáról és magánosításáról írta. Jogi diplomáját 1974-ben szerezte meg, és utána az EL-TE-n tanított. Pályafutását ismerő forrásaink szerint kitűnő oktató, de jelentős tudományos eredményeket nem tudhat magáénak. Így leginkább jó iparosnak minősítették.
Akik viszont nem tanárként ismerik, talán onnan emlékezhetnek rá, hogy ő képviselte azt a magzatvédő egyesületet, amely 15 éve megtámadott egy 13 éves kislánynak kiadott abortuszengedélyt. Gönczöl Katalin utódaként 2001-ben választották meg Lenkovicsot ombudsmannak, de e poszton nem hívta fel magára különösebben a figyelmet. Aktivista elődjével szemben főként a panaszbeadványokkal foglalkozott – jó hivatalnokként a hátralék felszámolására figyelt –, miközben saját kezdeményezésre nem sok ügyet vizsgált. Onnan 2007-ben távozott, amikor az AB tagja lett.