Sokak szerint az volt az első bűne, amikor a kétezres évek második felében az önkormányzat össze akarta vonni a város által működtetett gimnáziumokat, ám a Bányai közalkalmazotti tanácsa erőteljesen fellépett ez ellen. Mivel a személyzeti összevonásról szóló szakmai érvek gyenge lábon álltak, Lukács Lajos a többi iskolavezetővel elérte, hogy Kecskeméten csak gazdaságilag vonják össze a gimnáziumokat.
Az idei elutasítás legfeljebb közvetve köthető e régi ügyhöz. Már a május 5-i tüntetésen is rebesgették, hogy a polgármester egyik tanácsadójának a Bányaiba jár a gyereke, és ő szeretett volna kirúgatni egy pedagógust, ám az igazgató csak figyelmeztetést adott neki. Takács Valentina városházi szóvivő akkor kérdésünkre azt mondta: Szemereyné véleménye, hogy másnak is lehetőséget kellene adni, hogy megméresse magát.
|
Lukács Lajosért tüntettek többször is Ujvári Sándor / Népszabadság |
Az állami intézményfenntartónak nem lett volna muszáj figyelembe vennie a kecskeméti önkormányzat tartózkodását, kinevezhette volna Lukács Lajost, mégis eredménytelennek nyilvánította a pályázatot. Csakhogy egyik helyettes sem akart határozott idejű megbízással átmeneti iskolavezető lenni, végül egyiküket a szervezeti és működési szabályzat alapján bízta meg a Klik. Mindkét helyettes mandátuma lejár az év végén.
Nem tudni, pályáznak-e újra, hiszen ilyenkor szempont szokott lenni, hogy ki az igazgató, akivel együtt kell dolgozniuk. De nincs igazgató, és addig már nem is lesz. Előfordulhat, hogy január 1-jétől a korelnök tanárnak kell ellátnia az iskolavezetői teendőket.
A Magyarországon ritkaságszámba menően erős és tartós civil támogatás mindkét felet kényszerhelyzetbe hozta. A tantestület határozottan kiállt Lukács mellett. Ezzel erkölcsi kötelességévé tették, hogy a következő fordulóban újra pályázzon. Az önkormányzat viszont csak azért sem akar meghátrálni. Nehogy már úgy legyen, ahogy a volt tanítványok és a tanárok akarják! Indokolni nem kell. Sem az önkormányzatnak, sem a Kliknek.
Helybeliek szerint Kecskeméten nem arról van szó, hogy valakinek, mondjuk, az államtitkár barátnőjének, kéne az igazgatói szék.
Az a baj, hogy Lukács önálló vezető. Nem tartozik ahhoz a gárdához, amelyet a Fidesz sorozatban kinevezett. Nagyon szeretnék, ha az ő embereik jobbak lennének, és ezt azzal bizonyítanák, hogy megelőzik a Bányait. De nem képesek rá, a saját gyerekeiket a fideszes képviselők is sorra viszik a Bányaiba, mert az a legjobb.
Szeptember 10-én a Megvédjük a Bányait mozgalom képviselői leültek megbeszélésre a polgármesterrel. Utána Soós Eszter, a csoport adminisztrátora indulatos levelet hozott nyilvánosságra a Facebookon. Azt hallották, Lukáccsal „a kommunikáció a fő probléma”, amit úgy értelmeztek: az a baj, hogy nem fogta vissza a tiltakozó mozgalmat. Soós Eszter szerint Lukács nem is tehette volna, mert ők önjárók. A találkozó után nyilvánosságra hozott levelükben azt követelték,
ne az legyen a Bányai igazgatója, aki a legjobban nyal, hanem aki a legjobban vezeti az intézményt!
Október 13-án a Bányai szülői munkaközösségének néhány tagja is felkereste hivatalában a polgármester asszonyt. Kiszivárgott hírek szerint békülékenyebb volt a hangulat. Az eddigi igazgató biztosan pályázni fog, és ha a történtek ellenére mégis kinevezik, indokolni azt sem kell.