Bebizonyosodott, hogy nem vezet vissza a munkaerő-piacra.
Magyarország a közfoglalkoztatásban is a fejlett országokétól eltérő gyakorlatot követ. 2008-ban, amikor az akkori monoki polgármester, Szepessy Zsolt helyi rendeletet alkotott arról, hogy a segélyért közmunkát kell végezni, talán maga sem hitte, hogy néhány évvel később többszázezren fognak a segélyért közmunkát végezni. Az egész országra kiterjedő politikává e szemléletet Gyurcsány Ferenc kormánya tette, az Út a munkához elnevezésű programmal. Az akkori rendszerben volt egy lényeges különbség a jelenlegihez képest, hogy a közfoglalkoztatásba vont emberek megkapták a minimálbért, és ugyanazok a munkajogi szabályok vonatkoztak rájuk, mint mindenki másra. Orbán Viktor 2010-es hatalomra lépésével ezekre az alapokra építkezett. A bért azonban elszakította a hivatalos minimálbértől, és az egész közfoglalkoztatást a Belügyminisztériumhoz delegálta, ami sokak számára szimbolikussá tette a közmunka büntető jellegét.
A szocialista kormány programjához képest sokkal több pénzt csoportosítottak ide, miközben az aktív, munkapiaci eszközökre már nem adtak költségvetési fedezetet. Így nyírták ki a valódi védelmet jelentő munkanélküli segélyezést, amelynek jogosultsági idejét közgazdaságilag megmagyarázhatatlan okból három hónapra csökkentették. A miniszterelnök a ciklus alatt folyamatosan büszkélkedett azzal, hogy sikerült két-háromszázezer tartósan munka nélkül élő embert a közfoglalkoztatásba bevonni. Csakhogy egyáltalán nem mindegy az adófizetőknek, hogy e rendkívül drága program hozza-e a kívánt eredményeket. Vagyis a segélyezettek egzecíroztatásán kívül van-e valódi, munkapiaci hatása.
A Népszabadság március végén tudta meg, hogy már most elfogyott a közmunkára szánt költségvetési pénz fele. A programra 183 milliárd állt volna rendelkezésre, de így a kormány újabb 158 milliárd forintot csoportosítana át közmunkára. És honnan? A szociális ellátásoktól, hiszen a kormány szerint annak, aki dolgozik, kevésbé van szüksége ilyen ellátásokra. Az óriási pénznek viszont nincs se a szegénységet csökkentő hatása, és nem is vezeti vissza a közfoglalkoztatottakat a munkaerőpiacra. Mindezt azokból a válaszokból olvastuk ki, amelyeket a Népszabadság megkeresésére a BM küldött.