Papírforma eredményt hozott a hetek óta botrányoktól hangos Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) tisztújító közgyűlése: alelnök maradt Deutsch Tamás, akinek egykori helyettes államtitkára, Szabó László lett a testület új elnöke. Az új elöljárót nagy többséggel választották meg bizottság tagszervezeteinek képviselői.
„Nincs." Ezt felelte majd egy hónappal ezelőtt Szabó László, a Fogyatékosok Országos Diák- és Szabadidősport Szövetségének elnöke, a MOB Fogyatékosok Sportjáért Felelős Szakmai Tagozatának tagja, amikor arról kérdeztük: van-e alapja azoknak a feltételezéseknek, amik szerint a paralimpiai bizottság elnöki posztjára pályázik? Ehhez képest tegnap késő délután Szabó László lett az MPB elnöke.
A lemondott Gömöri Zsolt, korábbi elnök a Magyar Paralimpiai Bizottság rendkívüli tisztújító közgyűlésén Kovács Attila / MTI |
Noha látszólag hirtelen támadtak fel Szabó László elnöki ambíciói, jelöltsége és sikere cseppet sem nevezhető váratlannak. Sokan ugyanis már akkor a testület új elnökét látták benne, amikor június közepén váratlanul színre lépett, hogy afféle „promblémamegoldó emberként" lezárja a Gömöri Zsolt elnök vitatott pénzügyei miatt kirobbant botránysorozatot. (Emlékezetes: a legnagyobb vitát az váltotta ki, hogy Gömöri – a testület alelnöke, a Fidesz EP-képviselője, Deutsch Tamás javaslatára – hárommillió forint vissza nem térítendő támogatást vett fel a bizottságtól hitelének végtörlesztésére, ráadásul ezt a kiadást szponzorpénzből állták.) Bár Gömöri sokáig és keményen védte igazát, pozícióját, Szabó László valamiképpen mégis azonnal hatni tudott rá, mi több, – miután „titkos" megbeszéléseken háttéralkukat kötött a testület tagszervezeteinek vezetőivel – maga jelentette be az elnök lemondását. Forrásaink mindezt akkor úgy „fordították le": miután a helyzet tarthatatlanná vált, megkezdődött annak előkészítése, hogy egy „baráti" utód vegye át Gömöri helyét. Ez utóbbi megjegyzéssel forrásunk egyértelműen Szabóra utalt. Deutsch Tamás akkori ifjúsági és sportminiszter ugyanis még 1999-ben, tárcája egyik helyettes államtitkárává nevezte ki Szabó Lászlót. Talán az sem a véletlen műve: Deutsch Tamás éppen néhány nappal a tisztújító közgyűlés előtt érezte szükségét annak, hogy a paralimpikonoknak járó állami jutalom emeléséről, és a felkészülésük támogatására fordítható keret bővítéséről beszéljen.