A költségvetés szempontjából jelentéktelen, a legális napelempiacot viszont kinyírhatja – szakmai prognózisok alapján így lehet összefoglalni a január óta élő napelemadó hatásait. Sokkal jobban megéri Szlovákiából vagy Ausztriából behozni a felszerelésre szánt napelemet.
Magyarországon évente 80-120 ezer napelem-panel kerül forgalomba: ha mindegyik után megfizetik a termékdíjat, az állami adóbevétel akkor is alig éri el a százmilliós nagyságrendet. Arra azonban – a Magyar Energiahatékonysági Intézettől kapott, az egyik legnagyobb hazai forgalmazó által összegyűjtött adatok szerint – tökéletesen alkalmas az új rendelkezés, hogy a legális forgalmat drasztikusan visszaszorítsa.
A költségvetésnek alig hoz bevételt az új napelemadó Kocsis Zoltán / Népszabadság |
Már a megemelt, 27 százalékos áfa is ebbe az irányba mutatott; ha hozzászámítjuk a termékdíjat is, egyértelművé válik, hogy sokkal jobban megéri Szlovákiából vagy Ausztriából behozni a felszerelésre szánt napelemet. A magánimport nem engedélyköteles, és a hálózatra csatlakozáskor az energiaszolgáltató sem ellenőrzi, hogy milyen forrásból származik a panel, ugyanakkor Ausztriában csak 20, Szlovákiában pedig 19 százalék az áfa, termékdíj pedig egyik országban sincs – ez a két tétel önmagában is mintegy 10 százalékkal teszi olcsóbbá a külföldi beszerzést, ráadásul odakint sokszor a termelői árak is alacsonyabbak.
Van még egy szakmai érv, ami a napelemek túladóztatása ellen szól: a nagyon ritkán kiírt, és jellemzően uniós pályázatokból finanszírozott (szinte csak társasházak számára hozzáférhető) lakossági napelemes pályázatokon 30 százalék az átlagos támogatási mérték, ezt pedig egy az egyben elviszi az áfa és a napelemadó. Vagyis amit az EU ad megújulóenergia-támogatásként, azt egy az egyben az állam teszi zsebre adók formájában. Erre a tényre alapul az a másik, szintén szakmai körökből származó vélemény, amely szerint a kormánynak éppen ez a valódi célja: minél több az adó a napelemek árában, annál több uniós támogatást lehet ilyen módon becsatornázni a költségvetésbe, ha a napelemes beruházások volumene megnő.