A szakszervezetek jövőre legalább kilencszázalékos – a Munkástanácsok még ennél is nagyobb – minimálbér-emelést szeretnének, míg a vállalkozói oldal szerint a gazdasági racionalitás mást diktál, ekkora növekedés most elképzelhetetlen. A munkaadók és a munkavállalók egyetértenek a minimálbér és a garantált szakmunkás-bérminimum emelésében – derült ki a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) monitoring bizottságának keddi ülésén.
A jövő évi bérekről első alkalommal egyeztettek a szociális partnerek, de Kordás Lászlónak, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (Masz) elnökének tájékoztatása szerint arról még nem folyt érdemi vita, hogy mennyit emeljenek, és ki viselje a terheket.
A szakszervezeti oldal – a Liga, a Munkástanácsok és a Masz – stratégiacélként fogalmazta meg, hogy a minimálbérnek el kell érnie a mindenkori létminimum összegét, és az álláspontok legfeljebb abban térnek el, hogy erre mennyi időt adjanak.
Kordásék három évben gondolkodnak – ehhez 2018-ig háromszor kilencszázalékos béremelésre, illetve a minimálbér adójának kilencszázalékos csökkentésére lenne szükség –, de van, aki ennél gyorsabb ütemű bérfelzárkóztatást is elképzelhetőnek tart.