Régi álmunk válik valóra, amikor 2016 szeptemberében megnyitja kapuit a Tág Világ Iskola. Várjuk a leendő első, második, negyedik, ötödik évfolyamba jelentkező családokat! – többek közt ez olvasható a Budapest harmadik kerületében idén alapított alternatív iskola honlapján, ami meglepőnek tűnhet annak tükrében, hogy a kiszámíthatatlan oktatásügyben szinte az alternatív iskolák „kivéreztetése" folyik.
Ebben a kaotikus helyzetben vajon miért és milyen körülmények között érdemes magániskolát létrehozni? A Tág Világ Iskola szakmai vezetője, Mózes Dóra megkeresésünkre azt mondta, hogy az iskola alapítása még most van folyamatban, igaz, a regisztrációt már megkapták, a kormányhivatal nyilvántartásba vette őket, így a működési engedélyt jelenleg várják.
A tanórák nem szigorúan 45 percesek a Tág Világban Tág Világ Iskola |
A működésük ugyanakkor nem előzmények nélküli: korábban az alapítványi fenntartású óbudai Herkules Általános Iskolában dolgoztak, annak megszűnése után csoportjaik egy önkormányzati iskolában kaptak helyet, s idén döntöttek úgy a szülők, hogy közösségi összefogás révén, s egy magáncég létrehozásával folytatják a programot. S hogy mi szólt az alapítványi forma helyett egy magáncég mellett? Mózes Dóra azt mondta, hogy egy magáncég kevésbé kiszolgáltatott az állami beavatkozásnak. Mint fogalmazott, ez a forma nagyobb jogi biztonságot jelent számukra, hiszen míg egy közfeladatokat ellátó alapítványhoz – éppen a közfeladatokra való hivatkozással – „ az állam könnyebben beteheti a lábát, majd elveheti a vagyonát", addig egy magáncég esetében ez a veszély kiküszöbölhető.