– Ön szerint hány percet lesznek itt a menekültek? – kérdezem a polgármestert.
|
A szerző felvétele / Népszabadság |
– Jól mondja – bólogat –, az időt valószínűleg tényleg csak percekben lehet mérni. Nézze azt a fasort, mennyire lehet innen, nyolcvan, száz méterre? Na azon túl már Ausztria van. Úgyhogy a menekültek legfeljebb megisznak egy pohár vizet, talán tisztába teszik a gyerekeket, aztán azonnal mennek is tovább.
– Fűthetőek ezek a sátrak?
– Azok, de nem hiszem, hogy szükség lenne rá. A hideg időben ide nem költözik be senki, hanem továbbáll.
Huszár Gábor szerint a települést nem ijesztette meg a tábor. Először is a védett ipari park területén épült – a Jobbik kérésére az Ausztria felőli oldalon –, Rábafüzes és Szengtotthárd legközelebbi házai két-két kilométerre állnak innen. A menekültek aligha látogatják meg a centrumot.
|
A szerző felvétele / Népszabadság |
Az Opel autógyáráról is ismert Szentgotthárdnak összesen 980 állandó lakosa és 52 civil szervezete van. Ők is segítséget ígértek.
Egy vállalkozó érkezik, ő szereli föl a tábor világítását. Az út szélén vannak ugyan lámpák, de a sátrak környéke külön fényt kap. A vizet már odavezették.
– Kicsit aggódom, de nem vagyok nyugtalan – mondja a város központjában egy boltos. – Reggelre az a hír jött, hogy akik Körmendről mentek ki Ausztriába, betódultak a boltokba, gyakorlatilag kirabolták őket, nem fizettek semmiért. A rendőrség szerint szerencsére ez rémhírnek bizonyult, bár pár kólát valóban zsebre tettek az idegenek.
Körmenden nem tudunk bemenni a szakközépiskolában kialakított táborba. Állítólag csak egy család maradt itt, bár a közeli vendéglő pincére szerint kora reggel többen is sétálgattak, lehet, hogy a határátkelőt keresték.
A pártok ismert nézeteik és vérmérsékletük szerint fogadták a gyűjtőpontok odatelepítését. Körmenden a polgármester rendkívüli közgyűlést hívott össze, s megértően, tárgyilagosan nyilatkozott a menekültekről. Az ülés végére a menekültek nagy része már el is hagyta a várost. A tábor nyitásakor nyilatkozott Veres András, a Katolikus Püspöki Konferencia elnöke is – tudósított a nyugat.hu –, a püspök szerint az egyház teszi a dolgát, az egyházat ért kritikák csupán félremagyarázások.
Pénteken este a Jobbik Szentgotthárdon szervezett tüntetést, ötvenen vettek részt rajta. Azt hangoztatták, hogy szeretnék, ha városukban egyetlen menekült se lenne.
Hogy Szentgotthárdra honnan s mikor viszik a szíreket, afgánokat, pakisztániakat, azt a polgármester nem tudta, vagy nem akarta megmondani.
|
A szerző felvétele / Népszabadság |
A helyiek Röszkére gondolnak, hiszen a Győrhöz közeli Vámosszabadiba is onnan buszoztatják őket.
– Végre valaki rájött – mondja Szentgotthárdon az esti fesztiválra készülő kissé szakadt ruhás ember –, hogy azonnal a nyugati határ közelébe kell szállítani őket. Onnan úgyis rögtön átgyalogolnak Ausztriába. Nekünk semmi gondunk nem lesz velük, etessék őket a sógorok.
Szentpéterfán az általunk megkérdezett emberek közül egy hallott csak arról, hogy náluk is menekülttábor nyílhat.
– Mit mondjak – tárja szét a karjait –, nem örülök. Az ember azt fogadja szívesen, akit maga hív. Mi viszont nem invitáltuk őket. Legalábbis én biztosan nem, az hétszentség. Szerencsére a sógorok gazdagabbak nálunk, és az mindig vonzóbb a szegénységnél.