Kétharmad utasítja el a menekültek befogadását – Románia megerősíti a szerbekkel közös határát
A FIDESZ KDNP SZAVAZÓI a Jobbik támogatóinál is nagyobb arányban gondolják úgy, hogy a menekültek veszélyt jelentenek Magyarországra – derül ki a Republikon Intézet kutatásából. A kormánypárt híveinek 79 százaléka nem engedné be az országba a migránsokat, míg a jobbikosok 71 százaléka válaszolt így. Elutasító az MSZP szavazóinak 64 százaléka is. Egyetlen párt sincs, amelynek táborában többen lennének, akik befogadnák a menekülteket, mint ahányan veszélyként tekintenek rájuk. A DK szavazói közül viszont 38 százalék látja úgy, hogy az országnak kötelessége lenne befogadni a menekülteket. A teljes népességben csak 19 százalék gondolkodik így, kétharmad elutasító. (Munkatársunktól)
NEM A LEGROSSZABB DÖNTÉS született – így összegezhetők a menekülteket segítők reakciói azután, hogy Tarlós István főpolgármester bejelentette: két héten belül megszüntetik a pályaudvaroknál lévő tranzitzónákat, és csak egy működik majd tovább, az is új helyen, a Verseny utcában, az egykori bolhapiac területén. Matyasovszky-Németh Márton, a Migration Aid sajtófelelőse elmondta: jobb lett volna, ha a Nyugati pályaudvar mellett alakítják ki az új zónát, hiszen oda érkeznek Szegedről a menekültek. Ezzel együtt – tette hozzá – a Verseny utca is jól megközelíthető, és mivel közel van a Keleti pályaudvarhoz, annyiban mindenképpen jó választás, hogy véget vethet a vasútállomásnál kialakult már-már tényleg tarthatatlan állapotoknak. Matyasovszky-Németh Márton kitért arra is: érdemes lenne megfontolni, hogy a pályaudvarokon legalább fogadópontok működjenek tovább. Kérdésünkre elmondta, a városvezetés eddig is egyeztetett velük, s az ígéretek szerint az új tranzitzóna kialakítása során is elmondhatják észrevételeiket. (B. A.)
A BUKARESTI HATÓSÁGOK megerősítik a román–szerb határ védelmét – jelentette be a belügyi tárcát is vezető román miniszterelnök-helyettes csütörtökön. Gabriel Oprea semmilyen konkrétumot nem közölt, csupán azt fejtegette hosszan, hogy jobban összehangolják a nemzetbiztonsági feladatokat ellátó intézmények működését, és a „veszélyzónában” növelik a határvédelem kapacitását, beleértve az éjszakai megfigyelésre is alkalmas mobil egységekét. A miniszterelnök-helyettes megállapította: Romániában egyelőre nem érezhető migrációs nyomás, viszont a kormány meg fogja vizsgálni, hogy szükség van-e „az infrastruktúrája preventív jellegű fejlesztésére”, illetve a fogadóállomások kapacitásának növelésére. (Bukaresti tudósítónktól)