A népegészségügyi hatóság budapesti döntéshozója jogszerűnek tartja azt, amit szegedi vezetője jogsértőként tilt. Az ellentmondásos ügyre dr. Kaáli Géza, a Kaáli Intézet főigazgatója hívta fel a figyelmemet. Egy szakmai körökben erősen vitatott eljárásról, az embriókon végzett genetikai szűrővizsgálatról van szó.
A vita részleteit nincs helyünk idézni, csak azzal a furcsasággal foglalkozunk, hogy a népegészségügyi hatóság – a jobb érthetőség kedvéért leánykori nevén az ÁNTSZ – Budapesten az V. kerületben engedélyezi vagy legalábbis nem tiltja meg és nem szankcionálja ezt az eljárást, miközben Szegeden ugyanennek az ÁNTSZ-nek a járási hivatala tiltja.
Azt akartuk megtudni az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivataltól, miért szabad az egyiknek, és miért nem szabad ugyanazt a másiknak? Amelyiknek szabad, a Humán Reprodukciós Intézet Kft. (Versys Klinika néven is ismerik). Amelyiknek tilos, a Kaáli Intézet. Természetesen tudjuk, hogy a két vállalkozás vezetője egymással szakmai vitában, haragban, talán perben is áll, kettejük között hosszú ideje konkurenciaharc folyik.
Azért van azonban az egészségügyi szakhatóság, hogy mindezt átlássa, ne egyik vagy másik orvos vállalkozó, hanem a népegészségügy érdekét érvényesítse. A vita egy konkrét eljárás körül zajlik, az pedig egy konkrét beteg konkrét panasza miatt indult. Az illető azt kifogásolta, hogy kétmillió forintot fizetett a budapesti Versys Klinikán embriókon végzett genetikai szűrővizsgálatokért.