A felmelegített elképzelést a nemzeti hírügynökségnek 2015. februárban, közvetlenül a választások előtti napokban Némedi Lajos, a Fidesz jelöltje nem kampányfogásnak, hanem „becsületbeli ügynek” nevezte. Szabó Zsolt fejlesztésért és klímapolitikáért felelős államtitkár pedig azt ígérte, az építkezés jövő ősszel már be is fejeződik. A szükséges költségeket ő már 500 millió és 1 milliárd forint között határozta meg.
|
Nem hozott megváltást a szavazás a toronyház lakóinak H. Szabó Sándor / ORFK |
A nyertesnek gondolt, de elbukott választási kampány idején beígért határidőből a műszaki szakemberek szerint mára mindenképpen kifutottak. A veszprémi városházától azt a hivatalos tájékoztatást kaptuk: „A veszprémi toronyház felújítása kapcsán várjuk azt a pályázati kiírást, aminek keretében lehetőség lesz projektünk benyújtására.”
A toronyház lakóinak tehát még várniuk kell, de mi van az ugyancsak a kampányban ígért uszodával?
A Magyar Közlönyben tavaly megjelent kormányhatározat arra kötelezi a szaktárcát, hogy a megvalósítási konstrukciót 2015. március 31-ig nyújtsa be. A kormány az előkészítő feladatokhoz a nemzetgazdasági minisztert is felszólította, hogy gondoskodjon a szükséges négymilliárd forint költségvetési előteremtéséről. A Magyar Úszó Szövetség egyébként azonnal a kezdeményezés mögé állt. Az ellenzék azt reméli – főleg az olimpia lázában –, hogy nem úszik el a beígért uszoda.
Hartmann Ferenc szocialista önkormányzati képviselő emlékeztetett az előzményekre, majd utalt arra, hogy Mesterházy Attila, az MSZP országgyűlési képviselője az idén márciusban és áprilisban a beruházás pénzügyi helyzetéről érdeklődött a tárca vezetőjétől. Seszták Miklós fejlesztési miniszter lényegében azt válaszolta, hogy a beruházás előkészítése és megvalósítása „tárgyában” ő folytat egyeztetést a nemzetgazdasági miniszterrel, az emberi erőforrások miniszterével és a város polgármesterével.
Hogy ezek az egyeztetések hol tartanak, arról megbízható információkat nem sikerült szereznünk.
A kampány utóhatásaként is értelmezhető újabb ügy pedig az, hogy a jelek szerint egyelőre nincs meg a pénz a veszprémi elkerülő útnak az ugyancsak a választás hevében megígért korszerűsítésére.
A 8-as főút alig több mint 12 kilométeres szakaszáról van szó, valamint három csomópontról. A tervek szerint a felújított kétszer kétsávos útnak már tavaly el kellett volna készülnie. Ez akkor nem történt meg, így 2015-ben felhasználták a kampányígéretek között, mondta Katanics Sándor, a DK önkormányzati képviselője. A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. – ígérete szerint – mindenesetre elszántan keresi a korszerűsítéshez szükséges pénzt.