galéria megtekintése

Az ittas vezetőnek nem csak a jogsija, autója is ugrik

Az írás a Népszabadság
2014. 06. 20. számában
jelent meg.


Fekete Gy. Attila
Népszabadság

Dániában elsejétől elkobozzák a részeg sofőrök autóját, a befolyó pénz az államé lesz. A magyar belügyben állítják, itthon ilyen szigor nincs tervbe véve, de Pintér Sándornak tetszik a skandináv ötlet.

Dániában – július elsejétől – elkobozzák az autóját azoknak az ittas vezetőknek, akiknek a szervezetében 2,0 ezrelék feletti alkoholszintet mérnek – derül ki a Baleset-megelőzés portál egyik írásából. Ugyanezt a gyakorlatot egyébként már egy ideje alkalmazzák az Egyesült Arab Emírségek hatóságai is.

Akinél 2,0 ezrelék feletti véralkoholszintet mérnek vezetés közben, annak az autóját állampolgárságtól függetlenül elkobozzák, majd aukcióra bocsátják

Annak ellenére szánták el magukat Dániában e drasztikus lépésre az ittas vezetőkkel szemben, hogy a közlekedés tekintetében Svédország és az Egyesült Királyság mögött Európa harmadik legbiztonságosabb országa az övék; 2012-ben például az alig több mint 5,6 milliós népességű Dániában mindössze 175-en haltak meg az utakon. Nálunk ugyanakkor 598-an.

 

A július elsejétől hatályos dán törvény értelmében azoknak az autóját is elkobozzák, akiknek a szervezetében a vezetőképességüket jelentősen befolyásoló mennyiségű drogot találnak az ellenőrzés alkalmával.

Az idei 5590 személyi sérüléssel járó balesetből 576-ot okoztak ittas vezetők
Az idei 5590 személyi sérüléssel járó balesetből 576-ot okoztak ittas vezetők
Banczik Róbert

Az új dán szabályozás a külföldiekre is vonatkozik. Akinél 2,0 ezrelék feletti véralkoholszintet mérnek vezetés közben, annak az autóját állampolgárságtól függetlenül elkobozzák, majd aukcióra bocsátják, és az árverésből befolyó pénz a dán államkasszába kerül.

Az ittas vezetés a gyorshajtás után a második legtöbb közúti baleseti halál okozója. Persze ebben az is közrejátszik, hogy az ittasan vezetők nemcsak hogy korlátozottan képesek koncentrálni a vezetésre és betartani a közlekedés írott és íratlan szabályait, de a tapasztalatok szerint a részeg sofőrök általában a megengedettnél gyorsabban is hajtanak. Azaz halmozzák a kockázatokat.

A kifejezetten részeg sofőrök megzabolázására bevezetendő drákói szigor ellenére (mert, a 2,0 ezrelékes véralkoholszint eléréséhez azért rendesen fel kell önteni a garatra) Dánia nem vezette be a nulla toleranciát. Továbbra is ihatnak és vezethetnek a dánok, feltéve, ha a véralkoholszintjük nem haladja meg a 0,5 ezreléket.

Dán rendőrök akcióban - Claus Fisker/Scanpix
Dán rendőrök akcióban - Claus Fisker/Scanpix

Mélyen a zsebébe kell azonban nyúlnia annak, aki túllépi ezt a határt. A bírság összege ugyanis nem lehet kevesebb a szabálysértő sofőr egyhavi fizetésénél. Németországban 500 eurótól indul a bírság.

Pintérnek tetszik

Nálunk nulla tolerancia van, így 0,8 ezrelék alatti véralkoholszint esetén fél és egy év közötti vezetéstől eltiltás és 100–300 ezer forint bírság szabható ki, felette a vezetéstől eltiltás és a pénzbüntetés mellett akár börtönbüntetés is kiszabható a visszaesőkre.

A dán példával foglalkozó írás információink szerint felkeltette a magyar hatóságok érdeklődését is, de a Belügyminisztérium és az Országos Rendőr-főkapitányság egyaránt azt közölte lapunkkal, hogy jelenleg efféle szigorításon nem dolgoznak. Forrásaink szerint azonban Pintér Sándor belügyminiszternek tetszik a megoldás.

Senki nem tudja (ma még), pontosan miért romlottak az idén a mutatók

Ezt látszik alátámasztani, hogy a miniszteri meghallgatása előtt újságírókkal folytatott kötetlen beszélgetés közben, amikor a közlekedésbiztonságra terelődött a szó, többször is hivatkozott a dánok drasztikus megoldásaira.

Ha autóelkobzásra – rövid távon legalábbis – még nem, más szigorításokra azonban minden bizonnyal számítaniuk kell a közlekedőknek. A májusi baleseti adatok ugyan javítottak valamit az összképen, az év első öt hónapjában azonban az elmúlt év azonos időszakához képest romlott a helyzet.

Öt hónap alatt 5590 személyi sérüléssel végződött baleset történt (2013 első öt hónapjában csak 5217). Tavaly ugyanezen idő alatt 197-en, az idén 206-an haltak meg az utakon. S ami miatt a dán példa az érdeklődés középpontjába került: tavaly 5217 balesetből 531-et, az idei 5590-ből 576-ot okoztak ittas vezetők.

A közlekedési szakemberek szerint még messze nem beszélhetünk trendfordulóról. A közlekedésbiztonság nagyjából 2008 óta tartó javulása legfeljebb csak megbicsaklott.

A baj csak az, hogy senki nem tudja (ma még), pontosan miért romlottak az idén a mutatók. Egyes vélemények szerint az időjárás miatt; rövid és enyhe volt a tél, emiatt többen használták az autójukat, mint általában az év első hónapjaiban szokták.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.