Bár bürokráciacsökkentést emleget, inkább a teljes közszféra fűnyíróelvű karcsúsítása lehet a kormányzat célja. Legalábbis ha hihetünk Csepreghy Nándornak, a Miniszterelnökség államtitkárának, aki a minap azt nyilatkozta: a ciklus végéig akár 100-150 ezerrel is csökkenhet az államigazgatásban dolgozók száma.
Bürokratának ugyanis nagyjából 110 ezer ember nevezhető, ennyi közszolga dolgozik közvetlenül az állam-, illetve az önkormányzati igazgatásban – állítja Katona Tamás, az MSZP szakpolitikusa, a statisztikai hivatal korábbi elnöke. Ráadásul ez utóbbi 35 ezres körre a kormánynak nincs is közvetlen befolyása. Az egész közszférában viszont már 700 ezren dolgoznak. A többi között a pedagógusok és az egészségügyiek – csak ők jóval több mint háromszázezren vannak –, a szociális, a kulturális és közművelődési területen foglalkoztatottak meg a majdnem százezernyi hivatásos állományú: rendőrök, katonák, tűzoltók, fegyőrök, titkosszolgák.
Ha a kormányban komolyan gondolják, hogy valóban százezres nagyságrendben lehet leépítést végrehajtani, meg kellene mondani, hol látnak ennyi felesleges embert – jelentette ki Katona. – Akkor árulják el végre, hogy mit akarnak bezárni: iskolákat, kórházakat, tűzoltóságokat? Mert azokban a háttérintézményekben, amelyeket megszüntetésre vagy beolvadásra ítéltek, csak ötvenezren dolgoznak.
Kormányablak. A kabinet sokakat kihajítana (illusztráció) Lehoczky Péter |