Az Együtt társelnöke szerint a Bokros mögött álló pártokat összeköti, hogy demokraták, hogy tudják, rossz az, amit Orbán csinál, és másodsorban az, hogy jobb, becsületesebb, tisztességesebb jelölteket állítottak a Fidesznél, olyanokat, akik nem feledkeznek meg százmilliós ingatlanokról.
Azt is mondta: Budapesten azok maradtak ki az összefogásból, akiknek kizárólag önmaguk fontosak (az MSZP vezetői, ha jól értettük), akik eleve azért jöttek létre, hogy mindenből kimaradjanak (az LMP-sek) és azok, akiknek több plakátjuk van, mint ahány szavazójuk (a Liberálisok). Szigetvári odaszólt a szocialistáknak: legyenek büszkék arra, hogy húsz évvel ezelőtt Bokros Lajos Surányi Györggyel együtt az államcsődtől mentette meg az országot, mert aki ezt nem érti, azt sem tudja majd elmondani a választóknak 2018 előtt, hogy hogyan lehet közösen felszámolni a magyar válságot.
|
„Osztani csak abból lehet, ami van" Kurucz Árpád / Népszabadság |
Gyurcsány Ferenc egy egészen rövid beszéddel tudta le a számára láthatóan kötelező feladatként abszolvált kampányzárót. Azt mondta, véget kell vetni a maffiakormányzásnak, majd lépésről lépésre visszafoglalni az országot, mert Magyarország „nem Szicília, nem Nápoly".
A DK elnöke azzal biztatott mindenkit, hogy Orbán uralma bár fájó, de történelmi léptékben rövid lesz. A volt miniszterelnök szerint az önkény és a demokrácia küzdelmében érdektelen, mi minden választja el őt Bokrostól, mert a töredéke annak, amiben Orbán Viktortól különbözik. Gyurcsány azt is elárulta, hogy napközben odabújt hozzá egy XV. kerületi cigány asszony, és azt kérdezte, lehet-e Bokrosra szavazni, mire megnyugtatta: nemcsak lehet, hanem kötelesség is.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke arról beszélt, senki nem gondolta volna négy éve, hogy a miniszterelnök kertjének végében stadion épül, egy felcsúti gázszerelőből milliárdos lesz, és elveszik az iskolákat az önkormányzatoktól. Szerinte a fideszes vezetők úgy gondolják, mindent megtehetnek, de ennek véget lehet vetni. Kunhalmi ugyanakkor korszakos jelentőségű kampányfilmjéhez hasonlóan most is arra intett: hosszú évekig ez az utolsó lehetőség a változtatásra, úgyhogy el kell menni szavazni.
|
Gyurcsány Ferenc, Szigetvári Viktor, Kunhalmi Ágnes és Bokros Lajos bíznak az összefogásban Kurucz Árpád / Népszabadság |
Ezután jött Bokros egy meglehetősen szerteágazó beszéddel. A lényeg az volt: a közös cél – az alkotmányos jogállam és „a jelzők nélküli" demokrácia helyreállítása – százszor fontosabb az őt támogató pártok között lévő szakpolitikai különbségeknél. A demokrácia helyreállítását pedig az önkormányzatoknál kell elkezdeni.
A Modern Magyarország Mozgalom főpolgármester-jelöltje szerint a diktatúra logikája, amit a Fidesz sugall, vagyis hogy csak a kormánypárti vezetésű önkormányzatok kapnak majd támogatást.
„Osztani csak abból lehet, ami van" – foglalta össze krédóját a volt pénzügyminiszter, aki olyan népszerű vállalásait is megemlítette, mint hogy megadóztatná az üresen álló lakásokat, így ösztönözve a fővárosi ingatlanvagyon kihasználását.
Végül köszönetet mondott az őt támogató pártoknak, kiemelve, hogy Gyurcsány Ferenc „soha nem emelt kezet a magyar demokráciára", sőt 2006 őszén azokat az intézményeket védte, „amelyek védendőek voltak a lopakodó vagy nem is annyira lopakodó diktatúrával és a kertek alatt ólálkodó fasizmussal szemben". Bokros azt is elárulta, hogy tavasszal XVIII. kerületi lakosként Kunhalmi Ágnesre szavazott, egyúttal kifejezte reményét, hogy az ellenzéki oldalon „egy nagyon komoly szövetség formálódik".