Az állami földek Fidesz-közelbe juttatása professzionális módszerekkel, a tárcákhoz beültetett oligarcha családtagok segítségével történik –egyebek mellett ez olvasható A magyar föld sorsa című, nemrég megjelent, Ángyán József nevével fémjelzett, agrárszakemberek által írt könyvben.
Ángyán a fejét fogja. Akkor sem volt már elégedett, amikor a parlamentben ült Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A tanulmánykötet felidézi, hogy a Fidesz 2010-ben még a családi gazdaságok előnyben részesítésének ígéretével startolt, ehhez képest mára gyakorlattá vált a birtokkoncentráció felpörgetése, illetve Fidesz-közeli óriásbirtokok kialakítása kormányzati segédlettel, igen gyakran a helyben élő családi gazdálkodók kisemmizése árán. A folyamatot feltáró dokumentumkötet bevezető tanulmányában Andrásfalvy Bertalan, az Antall-kormány egykori minisztere azt írja: sem történeti, sem jelenkori adatok nem igazolják, hogy a nagybirtok a magyar viszonyok között hatékony lenne, a gépesített agrárnagyüzemek például területegységenként csupán negyedannyi embert tartanak el, mint a kis családi gazdaságok. Ennek ellenére, és az Orbán-kormány összes fogadkozása dacára, Magyarországon az összes földterület alig 10 százaléka jut a gazdálkodók 92 százalékát kitevő családi gazdaságoknak, és a nagyüzemek (az összes gazdálkodó 8 százaléka) használják a földvagyon kilenctizedét. Andrásfalvy szerint a történelem során már többször végigmentünk a birtokkoncentráció most látható útján, és az eredmény mindig hasonló lett: legutóbb, a XIX–XX. század fordulóján tömeges nincstelenség és kivándorlás, a vidék népességmegtartó erejének drasztikus visszaesése.
Ángyán József, aki egy ideig a második Orbán-kormány vidékfejlesztési államtitkára volt, a Fidesz birtokpolitikáját elemző fejezetben úgy fogalmaz: a rendszerváltás óta követhető, hogy az állam fokozatosan átáll a tőke oldalára a helyi közösségek érdekeivel szemben. Ez a tendencia mára felgyorsult: a korrupciónak olyan új szintje jött létre, „amelyben már nem az állami hivatalnokot vagy a döntéshozót kell megvásárolni, hanem az adott, maffiacsalád-szerűen működő érdekcsoport a saját emberét helyezi törvényhozási vagy kormányzati döntési pozícióba, akinek az a feladata, hogy intézze a család ügyeit”.