Egyes becslések szerint csak az utóbbi néhány hónapban több mint 50 ezer személy hagyta el Koszovót, és közel hatezer gyereket írattak ki a szülők az iskolából. A hangulat hisztérikus Európa legfiatalabb országában, amely lakossága harmadát vesztheti el rövid idő alatt.
Január óta naponta öt autóbusz indul Pristinából Belgrádba, de más koszovói városokból is zsúfolt buszok szállítják az albánokat Szerbia felé. Közülük naponta megközelítőleg ötszázan jutnak el Szabadkára – kezdetben főleg fiatal férfiak indultak neki a határnak, de ma már többgyermekes családok sokasága is nekivág az ismeretlennek.
Pristinában próbálnak minél többen felférni a Szabadka felé tartó buszra Hazir Reka / Reuters |
Jövő héten lesz hét éve, hogy az egykori jugoszláv terület kikiáltotta függetlenségét. Az azóta eltelt idő csak a lakosság teljes kiábrándulására volt elég, ma már senki sem hisz abban, hogy az ország gazdaságilag talpra tud állni. Tavalyi évben novemberig nagyjából 24 ezren hagyták el az országot, újabban havonta húszezren teszik meg ugyanezt a Koha Ditore pristinai lap szerint. A koszovóiak a szegénység és a kilátástalanság elől menekülnek: egyes források szerint az 1,2 millió munkaképes felnőtt közül mindössze 300 ezernek van munkahelye, a 15 és 24 év közötti fiataloknak pedig több mint a fele munkanélküli. A Teréz Anya Egyesület adatai is lesújtóak: a lakosság 18 százaléka mélyszegénységben él, ők kevesebb mint napi egy euróból tengődnek, és a koszovóiak 28 százaléka is csupán 1,4 eurót tud áldozni naponta a túlélésre.