Jó napot kívánok! – kezdte magyarul az elsőként felszólaló Colleen Bell, majd angolra váltott. Diplomatához méltó beszédet mondott. A romák ünnepén nem feledkezünk el a problémákról sem, ugyanakkor fel kell hívni a figyelmet azokra az eredményekre, amelyekkel a romák hozzájárultak a globális kultúrához.
Minden embernek joga van a sikeres élethez, magánéletében és hivatásában egyaránt – hangsúlyozta a nagykövet. Azonos hozzáférést kell biztosítani az oktatásban, a foglalkoztatásban és az egészségügyi ellátásban. John Kerry szavait idézte: nem meglepő módon az amerikai külügyminiszter szerint is mindenkinek joga van a kiteljesedéshez: függetlenül a nemzeti, vallási, etnikai hovatartozástól. Colleen Bell előadását magyarul zárta: „Köszönöm szépen!”
Kevésbé ünnepélyes hangulatban volt Setét Jenő civil aktivista. A közoktatás rendszeréből – mondta – tömegével kerülnek ki úgy a cigány és nem cigány gyerekek, hogy egyetlen szót sem tanulnak a romák történelméről, kultúrájáról. Ez a legnagyobb jogfosztás – állapította meg. Ráerősített a főiskolás Rácz Norbert is, aki tanulmányai során csak egyszer-kétszer találkozott romákkal, akkor sem pozitív összefüggésben.
Balázs Anna a Monitor Kritikai Platform képviseletében egy felmérésre hivatkozva arról számolt be, hogy az utóbbi időben már romákról szóló szövegek is bekerülnek a tankönyvek egy részébe. A gond a terjedelemmel és a tartalommal van. A romák jellemzően munkanélküli, iskolázatlan, deviáns csoportként szerepelnek a tananyagban.
|
Fotó: Földi Imre / Népszabadság |
Ugyanezt a problémát érzékelte Binder Mátyás történész is. Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének vezetője közölte: bár fontos elmozdulás történt, messze nem akkora, amekkorára szükség lenne. Nálunk ugyanis az a hagyomány, hogy a kisebbségekről „csak rosszat mondunk”. A tudományos ismeretekkel jól állunk, de – jegyezte meg – a tudásanyag nem feltétlenül jut el a tankönyvek szerzőihez.
Utolsóként Palkovics László oktatási államtitkár szólt hozzá. Elmondta, hogy egy évvel ezelőtt Balog Zoltán miniszter kezdeményezésére konferenciát tartottak a témáról. A tanácskozás nyomán – roma szakértők, Daróczi Ágnes és Orsós Anna részvételével – munkacsoport alakult. A munkacsoport közreműködése révén mintegy 40 tankönyvet módosítottak, és további hatvanat készülnek átalakítani. „Az, hogy előreléptünk, óhatatlannak látszik” – szögezte le az államtitkár.
Az amerikai nagykövet előre jelezte, hogy nem tud végig maradni: Palkovics beszéde után elköszönt a hallgatóságtól. Az államtitkárnak is mennie kellett, de távozása előtt még gyűrték kicsit a jelenlévők. A hozzászólásokból úgy tűnt, hogy sokan nem is tudtak az említett munkacsoport létezéséről vagy tevékenységéről. Palkovics László némi joggal úgy vélte, hogy a szakértők közötti információáramlásról nem feltétlenül a kormánynak kell gondoskodnia. Sebaj, ezen ne múljon: legfeljebb a közeljövőben tartanak még egy konferenciát.