Párhuzamos történetek
Korántsem bizonyult ennyire hatékonynak a bizottság munkája a szocialista Nyakó István kifogásának elbírálásakor. Nyakó a Nemzeti Választási Iroda portáján múlt kedden történtek miatt fordult a bizottsághoz. Akkor kopasz, kigyúrt fiatalemberek gyülekeztek az előtérben, és sikerrel akadályozták meg az MSZP-s politikust abban, hogy időben benyújtsa népszavazási kezdeményezését a boltok vasárnapi zárva tartásáról.
|
Segélyhívás. A leszavazott Lukács Zoltán és Nyakó István Földi Imre |
A bizottsági tagok gondosan megnézték a biztonsági kamerák felvételeit, csakhogy mindenki mást látott. Az NVB parlament által választott tagja, Tóta Áronné például azt a kérdést tette fel, hogy Nyakó miért ment távolabb az időbélyegzőtől. A kopaszok rosszhiszeműségét sem látta önmagában azzal bizonyítottnak, hogy amikor Erdősi Lászlóné, a herceghalmi polgármester felesége a maga kérdését elsőként érkeztette az automatánál, az őt kísérők sietve távoztak. Lehet, hogy ismerték a párhuzamossági moratóriumot – érvelt Tóta Áronné –, és tudták, hogy a saját kérdésüket már felesleges beterjeszteni. Valójában azonban, mint az a helyszínen készült videofelvételekből kiderült, a biztonsági őr külsejű biztonsági őrök nemhogy a párhuzamossági moratórium fogalmával nem voltak tisztában, hanem azzal sem, hogy hol vannak. Egyikük például művelődési házként azonosította a választási irodát.
Másik filmet néztek
A felvételeken nincs bizonyíték akadályozásra, erőszakra, félelemkeltésre – hangoztatta az NVB több tagja. Mintha nem ugyanazokat a képeket nézték volna – felelt erre Fábián Adrián bizottsági tag. Ő igenis látni vélte, hogy Nyakó előtt összezártak a kopaszok. Az NVB viszont csak annyit állapított meg, hogy a kigyúrt férfiak jelenlétükkel megsértették a választási alapelveket, az esélyegyenlőség és a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét. Az iroda viszont nem hibázott, miként Erdősinének és az időbélyegzőhöz lépő kísérőjének sem volt köze a jogellenes helyzethez.
Mindezek után az MSZP-s Lukács Zoltán – aki a keddi botrányos jelenetek miatt szintén panaszt tett –, kijelentette: mivel beadványa Nyakóéval megegyezik, nem kéri a bizottság döntését.
Blokkoló többség
Szerinte képtelenség, ami a testületi ülésen történt, hiszen néhány perces, ráadásul hang nélküli felvételek alapján határoztak, így fogalmuk sem lehetett, hogyan félemlítették meg őket órákon át a kopaszok. Ehhez képest jött a meglepetés. Patyi András azt javasolta, hogy a bizottság tagadja meg Erdősiné kérdésének a hitelesítését egyebek mellett azért, mert nem személyesen helyezte be a borítékot az időbélyegzőbe. Az elnök a keddi körülményeket is igen aggályosnak ítélte.
A testület többsége viszont úgy találta: azt a szabályt, amely szerint a népszavazási kérdést személyesen kell benyújtani, nem lehet olyan kiterjesztően értelmezni, hogy saját kezűleg kell blokkolni, mert ezzel a mozgássérülteket eleve kizárnák. Az elnököt végül hét-öt arányban leszavazták: Erdősiné győzött. De a történet biztosan folytatódik a Kúrián.