galéria megtekintése

„Magyarországon a gyerekek kezét is megbilincselik a rendőrök?”

Az írás a Népszabadság
2015. 06. 27. számában
jelent meg.


Tanács István
Népszabadság

Továbbra is százával jönnek Szerbiából az illegális migránsok. A betegeket kiszűrik és ellátják, de az eldobált szemét és ruhanemű fertőzhet. A röszkei határnál lévő sátortáborban a csütörtöki lázongás után tegnap nyugalom volt.

Pénteken is több száz menekült érkezett Csongrád megyébe, hogy pontosan hány, azt délután még Szenti Szabolcs rendőrségi szóvivő sem tudta megmondani. Délelőtt bemutatták a média képviselőinek a Készenléti Rendőrség lovas alosztályának négy lovas rendőrét, ők ezentúl a Szegedhez tartozó Gyálarét térségében teljesítenek szolgálatot. A lovas rendőr olyan terepen is könnyen utoléri a menekülőket, ahol a járőrkocsi fennakad. A rendőrség külön hangsúlyozta, hogy a lovas rendőrök közterületi jelenléte megnyugtatja az idegenektől félő lakosságot.

A röszkei határnál sátrakban helyezik el a menekülteket, amíg tovább nem viszik őket a befogadóállomásokra
A röszkei határnál sátrakban helyezik el a menekülteket, amíg tovább nem viszik őket a befogadóállomásokra
Reviczky Zsolt / Népszabadság

Rendkívüli eseményről nem kaptunk hírt, bár egyre újabb sátrak jelennek meg a röszkei barakképület udvarán, ahol csütörtök délután a migránsok egy csoportja szabadságot, európai vízumot és jobb ételt követelt. Vélhetően ott alszanak majd azok a menekültek, akiket egyelőre nem szállítanak tovább a túlterhelt befogadóállomásokra. Péntek délután nyugalom volt, igaz, csak a kerítésen kívülről tudtunk benézni. Azt láttuk, hogy a melegedő időben számos menekült és néhány készenléti rendőr sütkérezik a sátrak napos oldalán.

 

A szegedi medencés kikötő félreeső, de nevezetes hely: itt darabolták föl a patinás Szőke Tisza hajószállót, amely évszázados szolgálat után lett az enyészeté, és a Millennium Úszóházat, amely egy ezredfordulós, nagy összegű pénzlenyúlás mellékterméke volt. A kikötőt lehetne kikötőnek is használni, de ha alacsony a vízállás, a Tisza csak akkor hajózható, amikor a szerbek visszatartják a vizet az óbecsei duzzasztóműnél. A környék az utóbbi héten a migránsvadászat színtereként híresült el.

Nincs pontos információ az embercsempészek elleni harc állásáról. Azt rendre bejelentik, ha elfognak vagy gyorsított eljárásban elítélnek néhány embercsempészettel gyanúsítható személyt, de arról valószínűleg fogalma sincs senkinek, hányan működnek tovább.

Mindenki gyanús, aki autóval megáll a medencés kikötő környékén, ahol szerdán a nagy razzia volt. Engem is erősen méregettek egy rendőrségi minibuszból, mígnem a rendőrök elindultak a vasúti átjáró felé.

Utánuk eredtem, hátha történik valami. És valóban, szemből megjelent egy piros taxi. Lassan gurult, a sofőr jobbra-balra nézelődött, majd a rendőröket meglátva, felgyorsított. Először úgy tűnt, a rendőrök megfordulnak, és üldözőbe veszik. Aztán hirtelen bekapcsolták a villogót – és valóban: ott állt ijedten négy migráns, két férfi, egy nő és egy kisgyerek az egyik bokor mellett. Lehet, hogy értük jött a taxi, de otthagyta őket, amikor a rendőröket meglátta.

A menekültek között betegek is vannak. Tavaly november óta folyamatosan működik az egészségügyi áteresztőpont a Szegedi Határrendészeti Kirendeltségen. A szegedi orvosegyetem és a deszki tüdőkórház segít azonosítani a betegségeket. Sok a bőrbetegség. Sokan megfáznak, amikor éjszaka, a hideg esőben, átázva gyalogolnak az ártéri erdőben.

Vannak gyerekek, akik elkeverednek a szüleiktől.

Nekik mentális problémáik támadnak. Ismerősöm hallotta, amikor egy angolul gyönyörűen beszélő hat-hét éves kislány azt kérdezte a magyaroktól: a gyerekek kezét is megbilincselik-e a rendőrök? Később is könnyű megfázni, amikor éjszakára kiküldik a már regisztrált, papírokkal rendelkező, továbbutazó menekülteket a vasútállomás épületéből. Ezt a rendszabályt a hajléktalanok ellen hozta korábban a vasúttársaság. Többen közbenjárnának, hogy tekintsenek el ettől. Vannak szegediek, akik éjszakánként élelmiszert visznek a várakozó idegeneknek.

Menekültek a debreceni befogadóállomás környékén
Menekültek a debreceni befogadóállomás környékén
Teknős Miklós / Népszabadság

Meleg takarókra is szükségük volna, különösen a gyerekeknek. A ruhanemű azonban veszélyforrás is lehet. A helyi lakosság egy része összeszedi a menekülők által szétdobált, még használhatónak tűnő holmikat. A Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya lakossági felhívást adott ki, hogy senki ne nyúljon puszta kézzel a menekültek által elhagyott használati tárgyakhoz, ruhadarabokhoz. Aki mégis puszta kézzel gyűjtötte az elhagyott holmikat, és ezt követően egy-két napon belül hányást, hasmenést, kiütést észlel magán, az forduljon haladéktalanul a háziorvosához.

Viszontlátásra

– Ha a dublini rendelet alapján egy menekültet felraknak az uniós partnerek egy chartergépre és Magyarországra irányítják, a leszállás után mi történik?

– Ez egyszerűen nem következhet be, mert a rendelet szigorú eljárási szabályokat tartalmaz. A menekültet visszaküldeni szándékozó tagállamnak először hivatalosan meg kell keresnie azt az országot, ahol a feltételezése szerint a külföldi először lépett az unió területére. A megkeresett fél megtagadhatja az átvételt, ha érdemben cáfolni tudja, hogy a menekült járt nála. Ez a procedúra hónapokig is eltart.

– Ha tömegesen küldik vissza az uniós partnerek a menekülteket, mennyi idő alatt telnek meg a hazai táborok?

– Már megteltek. A befogadóállomások elméleti kapacitása mindössze kétezer körül van, és már most is háromezer emberről gondoskodnak – helyenként meglehetősen rossz körülmények között. Ezért vetődött fel a napokban, hogy egy üresen álló egykori laktanyát alakítanának át az elhelyezésükre. Ha mindenkit visszaküldenének, sok tízezer fő elhelyezéséről kellene gondoskodni. Fontos tudni, hogy azt a menekültet, aki öt hónapot már kibekkelt egy másik uniós tagállamban, nem lehet visszaküldeni.

– Milyen következménye lehetne annak, ha az osztrákok is lezárnák a határt?

– A schengeni térségben biztosítani kell a határok szabad átjárhatóságát, vasfüggönyt nem építhetnek, és bár kivételes esetekben ideiglenesen visszaállíthatnák a határőrizetet, de csak a teljes belső határszakaszukon – vagyis például Németország felé is. A magyar határ mentén azonban minden további nélkül fokozhatják a rendőri jelenlétet, és a belső joguk alapján igazoltathatják mindazokat, akiket valamilyen okból gyanúsnak találnak. Menedékkérőt viszont onnan sem lehet minden vizsgálat nélkül visszatoloncolni Magyarországra.

– Hogyan lehet kitoloncolni egy szír menekültet? Felültetik egy menetrend szerinti damaszkuszi járatra? Ki fizeti a kiutasítással kapcsolatos költségeket?

– Igen, fel lehet ültetni, feltéve, hogy a nemzetközi és a hazai normák figyelembevételével lefolytatott tisztességes eljárás eredményeként egyértelműen az derül ki, hogy az érintett szír állampolgár nem jogosult semmilyen védelemre. Ebben az esetben a költségeket elvileg a kiutasított személy viseli, ám ha nincs pénze, a magyar államnak kell állnia minden kiadást, beleértve az esetleges kísérő jegyét, napidíját és szállásköltségét is. Ha valahová nincs közvetlen légi kapcsolat, az is elképzelhető, hogy az átszállás helye szerint hatóság közreműködését kérjék ahhoz, kísérjék át a kiutasított személyt a csatlakozó járathoz.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.