A rendőrség egyébként először közigazgatási eljárásban vizsgálódott, majd a boncolás után megfogalmazott szakértői vélemény alapján gondatlanságból elkövetett emberöléssel gyanúsította meg a férfit.
A törvényszék első fokon ebben a bűncselekményben mondta ki bűnösnek az elkövetőt, akit egy év négy hónap szabadságvesztésre ítélt két évre felfüggesztve.
Az elítélt és védője azonban nem fogadta el a marasztaló ítéletet, azt akarják elérni, hogy másodfokon bűncselekmény hiányában mentsék fel a férfit. Érdekes lesz figyelemmel követni, mit tud kezdeni jogerősen a büntetőjog ezzel a szerencsére kivételesen ritka esettel.
Az bizonyítottnak tűnik, hogy az asszonyt nem erőszakolták meg, sőt, a párja szerint kifejezetten ő akarta az intim együttlétet. Kérdés, mennyire tette jelzés- és védekezésképtelenné a nőt az elfogyasztott alkohol. Arra is választ kell adni, észre kellett volna-e venni a férfinek, hogy partnere fuldoklik. Milyen magatartás életszerű egy intim kapcsolatban?
Döbbenetesen emelkedik a szájüregi rákos esetek száma
A jogi kérdések mellett, a tragédia ürügyén újra előkerült a szexuális szokások megítélése. Természetesen nem erkölcsi, hanem egészségügyi szempontból. (Igaz, már ennek a teljesen elterjedt és elfogadott szokásnak a különféle megnevezése is mutatja, hogy ki mit gondol róla.)
2011-ben a legnagyobb amerikai tudományos társaság, az AAAS washingtoni éves kongresszusán az Ohiói Állami Egyetem kutatói megkongatták a vészharangot. Az origo.hu által is idézett megállapítások summázata: a legtöbb szájrák hátterében a humán papillomavírus (HPV) áll. Maura Gillison onkológus szerint az Egyesült Államokban 1874 és 2007 között 225 százalékkal nőtt a szájrákos megbetegedések száma. A kórban szenvedők többsége férfi.
Az egyik feltételezés szerint a dohányzás következtében kialakult szájüregi daganatok mellett tömegesen megjelent a HPV vírus által kiváltott szájrák is. A szájnyálkahártya orális szex során fertőződhet meg a papillomavírussal.
Magyarországon a szájüregi daganatok száma nagyjából az Ohiói Állami Egyetemen is vizsgált időszakban még az amerikainál is jelentősebb mértékben növekedett. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója egy győri előadásában – mely írásos formában is megjelent a Gondolat Kiadó Vinnivaló című füzetében – a következőképpen fogalmazott: „Magyarországon nyilvánvalóan foglalkozni kell a szájüregi tumorokkal, hiszen hazánkban az utolsó 25 évben a szájüregi halálozás megdöbbentő mértékben, 250 százalékkal nőtt. Ez pedig különösen felhívja a figyelmet a dohányzásra, az alkoholizmusra. Magyarország mindkettőben a világ élvonalába tartozik, és a kettő együttesen a rák kockázatát negyvenszeresére emeli. Ez kimondottan magas kockázati tényezőként értékelendő és azt jelzi, hogy nagyon sok teendő van a szájüregi tumorok területén. Főleg, ha hozzáteszem, hogy ugyancsak az intézet vizsgálatai során derült ki: a szájüregben, a gégében és a garatban a méhnyakrákot okozó humán papilloma vírus a tumorok 36-50 százalékban volt jelen, ami bizarr szexuális szokásokra is utal."
Hat partner már veszélyes lehet
2013-ban aztán a világ egyik leghíresebb klinikája, az amerikai Johns Hopkins klinika Bloomberg Orvosi Karának onkológusa egy kutatás nyomán foglalkozott a témával, melyre a hazipatika.com oldal irányította a figyelmet. A vizsgálat eredményeit ismertető Gypsyamber D'Souza szerint házastársak vagy hosszú távú szexuális partner esetében nem magasabb a szájüregi HPV-fertőzések száma. A két évvel korábbi, általunk is idézett ohiói vizsgálat summázatát nem cáfolta, igaz, nem is igazolta, hogy akik életük során hat vagy annál több partnerrel szexeltek orálisan, azoknál nyolcszoros a kockázata a HPV-vírus jelenlétével magyarázható fej- és nyaktumorok kialakulásának.
A tudományos kutatások néha ellent mondanak egymásnak, ám a HPV fertőzést megelőző, Magyarországon is elérhető oltást az orvosok nagy többsége ajánlja, s nemcsak a szájüregi, hanem a nőgyógyászati rákok veszélye miatt is.