Dubaji üzletemberekkel váltottuk egymást a veszprémi Csolnoky Ferenc kórház főigazgatójának, Rácz Jenőnek a szobájában. Az arab vendégek a magyarországi gyógyítási, kezelési lehetőségekről tájékozódtak. Elmondták, hogy saját országukba – annak klímája és az európaitól eltérő kultúrája miatt – jó pénzért is csak nehezen tudnak kiváló orvosokat szerződtetni tartósan.
Az európai gyógyítási hagyományok és szakértelem iránt azonban komoly érdeklődés mutatkozik az ottani betegek körében. Természetesen a nagyon gazdagok nem hozzánk akarnak jönni kezelésre, hanem az Egyesült Államok legnevesebb klinikáira, de van egy olyan réteg, amely bízik az európai, ezen belül a magyar egészségügyben.
Rácz Jenő úgy látja, több szakterületen is képes a magyar egészségügy olyan színvonalú szolgáltatásokat nyújtani, amelyek felkelthetik a fizetőképes külföldi páciensek figyelmét.
Nemcsak az arab világból, hanem Európa fejletlenebb feléről is volnának érdeklődők a magyar kórházi szolgáltatások iránt, így aztán – bár Rácz Jenő hangsúlyozza: a magyar egészségügynek nem ez a küldetése – több, fizetőképes külföldi beteget is tudnának fogadni. Arra a kérdésünkre, hogy ezek a betegek nem szorítanák-e ki az ellátásból, vagy sorolnák hátrébb a magyarokat, a főigazgató határozott nemmel válaszolt. Sőt, tette hozzá, a gyógyításukból származó profitot a magyar betegek érdekében lehetne felhasználni.