Kitörési pontok helyett jobbára kormányzati tévutakat azonosítottak az Ökopolisz Alapítvány Legyen a jövő zöld! című konferenciájának előadói. A szónokok szerint a világ és Magyarország is rossz irányba tart, a különbség annyi, hogy mi a nemzetközi trendekről is lemaradunk.
Sólyom László volt államfő bevezetőjében arról beszélt, a világ legfontosabb szellemi műhelyeiben készülő problémalisták mindig a szegénység leküzdésével, és ezzel összefüggésben az egészségügyi és oktatási problémákkal kezdődnek. Közben azonban kimutathatóan nő az egyenlőtlenség és a visszafordíthatatlan rombolás: minden felmérés rosszabb helyzetet mutat az előzetes prognózisoknál.
– A növekedés elérte a határait. Kiderül, hogy a jólét nem GDP-, hanem végső soron biodiverzitásfüggő, az ökológiai szolgáltatásokon alapul minden, amitől az emberek jól érzik magukat a világban – hangsúlyozta Sólyom. Szerinte a változáshoz – szemben azzal, amit a véleménymondók megpróbálnak elhitetni velünk – nem az emberi természettel, hanem a növekedési kényszerrel és a fogyasztás abszolutizálásával kell szembefordulni, vagyis a közösségért való áldozatvállalást kell az egyéni önzés helyébe állítani.
Sólyom ebből a szempontból a közelmúlt legreménytelibb fejleményének nevezte Ferenc pápa fellépését: szerinte a katolikus egyházfő valódi szemlélet- és magatartásváltást képvisel, elsősorban azzal, hogy közvetlenül a szegények felé fordul a gazdagok szolgálata helyett. Róna Péter, az University of Oxford tanára előadását azzal az állítással indította: az ország többsége egyetért abban, hogy a magyar modernizáció zsákutcába jutott.