A most 37 éves, debreceni születésű D. Lajos iskolázatlan és vagyontalan ember, visszaeső bűnöző, aki lopásokból tartotta fönn magát, s tisztességtelen úton szerzett jövedelme jelentős részét drogokra és alkoholra költötte. 2007-ben szabadult a börtönből, s a Balla Irma halálát megelőző napokban segédmunkásként dolgozott az asszony háza melletti portán. Tanúként kihallgatták a nyomozók a bűncselekmény után már egy hónappal, de akkoriban terhelő adat nem merült föl ellene.
|
Fotó: Balázs Attila / MTI |
A férfi akkor került ismét a Balla-ügy fókuszába, amikor 2009 nyarán beismerő vallomást tett. Azt állította, hogy munka közben figyelte ki Balla Irma házát, majd a bűncselekmény estéjén egy pajszert ragadott, behatolt az asszonyhoz, s amikor az észrevette, D. Lajos szó nélkül ütlegelni kezdte a feszítővassal. Ezután ellopta az asszony telefonját, zenelejátszóját, elemelt egy húszezrest, s távozott. A később visszavont beismerő vallomást azonban – eljárásjogi okok miatt – nem tudták figyelembe venni 2009-ben, így a bűntény gyanúsítottja továbbra is ifj. Schönstein Sándor maradt.
Az ügy tavaly év elején vett új fordulatot, amikor a Petőfi Attila által vezetett, kiemelt életellenes ügyeket felderítő főosztály meggyanúsította a váci börtönben lopás miatt raboskodó D. Lajost. A férfi – akit a mai tárgyaláson fegyőrök kísértek – nem kívánt vallomást tenni arra hivatkozva, hogy nem kapta kézhez a vádiratot. Kérdésekre sem válaszolt, azt viszont közölte: nem ismeri el a büntetőjogi felelősségét.
A bíróság ezek után ismertette a 2009-ben tett vallomásait, amelyek alapján az körvonalazódott: az akkor is börtönben lévő D. Lajos – állítása szerint – csak azért ismerte be 2009-ben a gyilkosságot, hogy engedélyt kaphasson a szerelmével való találkozásra, akivel három napot szeretett volna együtt tölteni. Úgy fogalmazott: „annak érdekében, hogy három napra elengedjenek, akár a móri mészárlást is elismertem volna”. Vallomását azért vonta vissza, mert a hatóságok nem engedélyezték neki az eltávozást, így D. Lajos már nem látta értelmét annak, hogy magára vállalja a bűncselekményt.
A tárgyaláson Balla Irma gyermekei nem jelentek meg, de ott volt Magyar György ügyvéd, ifj. Schönstein Sándor jogi képviselője, aki azt mondta: az elkövetés óta eltelt kilenc év, és rendkívül sajnálatos, hogy e hosszú idő alatt Balla Irma fiával szemben lefolyt egy olyan büntetőeljárás, amelynek semmi értelme sem volt.
|
Fotó: Balázs Attila / MTI |
Arra az újságírói kérdésre, hogy D. Lajos büntetőpere befolyásolhatja-e ifj. Schönstein Sándor kártalanítási perét, Magyar György azt válaszolta: ha D. Lajost jogerősen elítélné a bíróság, akkor perújítás keretében sor kerülhetne arra, hogy védencét ne bizonyíték, hanem bűncselekmény hiányában mentsék föl.
Az ügyvéd egyébként „teljes blődlinek” tartja, hogy egy lopásért megfogott ember csak azért vállaljon magára egy életfogytiglannal fenyegető bűncselekményt, hogy három napra láthassa a szerelmét. Mint mondta, a magyar kriminalisztika történetében páratlan eset, hogy kétszeri feltáró jellegű, beismerő vallomás után egy esetleges gyilkost futni hagytak, s mást ítéltek el helyette. Magyar György hozzátette: a család számára némi lelki megnyugvást jelenthet az esetleges igazi gyilkos elítélése.