Patikától függően több száz forintos árkülönbség is lehet a nem támogatott, de vényköteles orvosságok árai között. Az ilyen készítmények árát a patika szabadon határozhatja meg, és a beteg csak úgy juthat a legolcsóbb készítményhez, ha végigjárja a gyógyszertárakat, és sorban áll az információért.
Miként lehetséges az, hogy néhány év alatt több mint hétszeresére nőtt egy doboz B12-vitamin-injekció ára? A kérdést olvasónk szegezte a Népszabadságnak, mert a minap egy váci patikában egyetlen dobozért (3 ampullás Richter 1000 mikrogram/ml oldatos B12-injekcióért) 5055 forintot kértek tőle. Ezt tíz éve még 663 forintért lehetett megvásárolni.
A kérdés annál is indokoltabb, mert a termék jó ideje van a piacon, és az elmúlt évek alatt nem érte innováció. Viszont számos betegség – köztük a rák egyes fajtái – kiegészítő terápiájaként, vényre rendeli az orvos. S ugyan recept nélkül ki sem adhatja a gyógyszerész, az egészségbiztosító egyetlen fillért sem vállal át az árból.
A drasztikus áremelést a gyártó, a Richter Zrt. kommunikációs vezetője, Beke Zsuzsa azzal magyarázta, hogy az elmúlt 10 évben az alapanyag- és az injekciógyártás költségei jelentősen megemelkedtek. Hozzátette: ugyanakkor az 5055 forintos patikai ár a B12-injekció esetében nem indokolható a termelői árral, a szóban forgó készítményt a levélíró által kifizetettnél akár 25 százalékkal olcsóbban is be lehet szerezni. Beke Zsuzsa úgy tájékoztatott: cége a terméket 3100 forintért adja át a nagykereskedőknek.