Kérdésünkre hozzátette: különösen azok után fontos felemelni hangjukat, hogy a fideszes házelnök, Kövér László arról beszélt, „szeretnénk, ha lányaink az önmegvalósítás legmagasabb minőségének tartanák, ha unokákat szülnének nekünk".
A tüntetőket az Echo TV-nek adott interjúban tett több kijelentésével haragította magára Kovács Ákos. A riporter felvetésére, miszerint évekkel ezelőtt kijelentette, hogy nem hisz az emancipációban, a nő és férfi közötti egyenjogúságban, azt felelte: „Egyetértek magammal. Annak ellenére, hogy ezt ma tilos kimondani." Egy újabb kérdésre, hangsúlyozva, hogy kifejezetten sarkít, azt mondta az emancipációról: „Körülbelül azt látom a legnagyobb eredményének, hogy van női súlyemelés." Beszélt aztán arról is: „A nőknek nem az a dolguk, hogy ugyanannyi pénzt keressenek, mint a férfiak. Én így érzem." Elmondta végül azt is, mi lenne szerinte a dolguk.
„Hát, mondjuk a női princípiumot beteljesíteni. Nem? Hogy mondjuk valakihez tartozni. Valakinek gyereket szülni. (...) Anyának lenni."
Később leszögezte, „ez nem azt jelenti, hogy nő és férfi nem egyformán fontosak". Még akkor is így van ez szerinte, ha – mutatott rá – fiziológiailag nem vagyunk egyformák: „Ideális esetben a nőknek a csípeje szélesebb, a férfinak meg a válla, vajon miért van ez? (...) A férfinak azért szélesebb a válla, hogy ő vigye a gerendát, a nőnek azért szélesebb a csípője, hogy ő szülje a gyereket."
|
Fotó: Földi Imre / Balassi Intézet |
Az interjúnak a Facebookon kirobbant kommentháborúnál és a szerda esti kis tüntetésnél akadt súlyosabb következménye is. A Magyar Telekom, amely három éve főtámogatója Kovács Ákos előadói pályafutásának, tegnap bejelentette: felbontotta a zenésszel kötött szerződést. A lapunkhoz eljuttatott közleményben azzal indokolták a döntést:
„Cégünk nem tartja összeegyeztethetőnek az előadóművész egy televíziós csatornán adott interjújában elhangzottak szellemiségét csoportunk hitvallásával és értékrendjével."
Mint írták, a cégcsoport elkötelezett abban, hogy nőknek és férfiaknak egyaránt azonos munkafeltételeket és karrierlehetőséget biztosítson és fenntartsa a vállalaton belüli nemi egyenjogúságot. Emellett – jelezték – támogatnak olyan programokat, amelyek segítenek lebontani a meglévő társadalmi és nemi akadályokat a munkaerőpiacon.
Mindeközben rajongók százai vették védelmükbe Kovács Ákost, s többen úgy érveltek, bárki, így a zenész is elmondhatja a véleményét,
nem kötelező egyetérteni vele.
A vitába beszállt a Fidesz is. Lázár János után Kocsis Máté, a kormánypárt kommunikációs igazgatója is kiállt az előadóművész mellett. Azt írta a Facebookon: „Undorító, amit Kovács Ákossal művelnek. Meghazudtolják, lejáratják, megbélyegzik. Régi módszer ez azokkal szemben, akik nem azt mondják, amit a liberálfasiszták hallani akarnak. Azt is ők akarják megmondani, meddig tart a vélemény szabadsága és az kit illet meg. Szerintük Ákost nem. Pedig de. Az lehet a véleménye, amit csak akar, még akkor is, ha ez néhány tehetségtelen és teljesítmény nélküli bódult libbancsnak nem tetszik."
|
Fotó: Földi Imre / Balassi Intézet |
Posztjában Kocsis Máté jelezte azt is: „A koncertre elmegyünk a feleségemmel, aki sikeres nő, de emellett büszke rá, hogy tartozhat valakihez, és büszke rá, hogy gyereket szült."