|
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője tegnap közölte: a választási iroda arra készül, hogy a szavazókörökben kifüggesztik a szavazólapok kinagyított képét a választópolgárok könnyebb tájékozódása érdekében Kurucz Árpád |
Az pedig, hogy nincsenek többen, esetenként szinte csak a véletlenen múlott: gyakran előfordult, hogy a jelölt indulásához szükséges ötszáz aláírásból csak pár hiányzott. Emiatt már a háromszázat is meghaladja a Nemzeti Választási Irodához benyújtott fellebbezések száma, és ha a kifogásnak helyt adnak, a választási versenynek a nyilvántartásban szereplő 1577-nél még valamivel több résztvevője is lehet.
Egyébként az ajánlóíveken elég sok volt a hiba, mert azokat a választóknak kellett kitölteniük, és ha elvétették például a személyi igazolványuk számát, vagy az aláírást figyelmen kívül hagyták. De az sem számított kivételesnek, hogy az aktivisták nem a jelölt saját választókerületében gyűjtötték a támogatókat, ami a 24 éven át megszokott körzethatárok átrajzolása miatt akaratlanul is előfordulhatott.
Valamennyi körzetben csak a Fidesz–KDNP, a Jobbik, az LMP és az MSZP–Együtt–PM–DK–Liberálisok pártszövetség tudott egyéni jelöltet állítani. Váratlanul jól szerepelt a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja, illetve a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ), mert mindketten valamivel több mint nyolcvan választókerületben lesznek jelen. A Seres Mária Szövetségesei (SMS), illetve a Haza Nem Eladó Mozgalom Párt több mint hatvan, a Magyarországi Cigány Párt (MCP), az Összefogás Párt (ÖP), a Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt (KTI) és a Sportos és Egészséges Magyarországért Párt (SEM) pedig több mint ötven jelöltet tudott állítani.
Az országos listához szükséges legalább 27 jelöltet indít még az Új Magyarország Párt (ÚMP), a Független Kisgazdapárt, az Új Dimenzió Párt (ÚDP), az Együtt 2014 Párt, a Munkáspárt, valamint a Zöldek. E pártok listáit a Nemzeti Választási Bizottság már hivatalosan nyilvántartásba vette. A Magyar Cselekvő Párt (Macsep) pedig a nagy vesztes, a teljesen ismeretlen szerveződés országszerte 36 jelöltet állított, de Budapest egyetlen körzetében sem tudtak rajthoz állni, és emiatt nem lesz listájuk – meg elveszítettek majdnem 150 millió forint állami támogatást.
A jelölteknek egymilliós, az országos listát állító szervezeteknek pedig 149milliótól 597millióig terjedő kampánytámogatás jár. Az egyéni indulók a pénzről lemondhatnak pártjuk javára, ám ezt az összeget mindenképpen külön számlán kell kezelni, és részletesen el kell majd számolni vele. Elvileg a pártszázmilliókat sem lehet bármire költeni, de azok felhasználását kevésbé ellenőrzik majd.
A négy nagy szervezetnek így mintegy 2,4 milliárd jár, míg az a további két párt, amely nyolcvannál több jelöltet állított, 450-450 milliót tehet zsebre. 54 körzetben tudnak legalább öten indulni, ami egyenként nem egészen háromszázmilliót ér, míg nyolcan kapják a majdnem 150 milliót. Az 1500 egyéni jelölt egy-egymilliójával együtt így hét és fél milliárdot osztanak ki, amiből akár egymilliárd meg is térülhet, mert kétszázalékos szavazatarány alatt az egyéni indulók a támogatást kötelesek visszafizetni.
A sorrend
A pártok a Nemzeti Választási Bizottság által kisorsolt sorrendben szerepelnek majd a szavazólapon. Íme, a végleges lista:
1. Magyarországi Cigány Párt
2. A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt
3. Seres Mária Szövetségesei
4. Független Kisgazdapárt
5. Új Dimenzió Párt
6. Fidesz–KDNP
7. Sportos és Egészséges Magyarországért Párt
8. Lehet Más a Politika
9. Jólét és Szabadság Demokrata Közösség
10. Új Magyarország Párt
11. Munkáspárt
12. Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja
13. Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt
14. Együtt 2014 Párt
15. Zöldek
16. Összefogás Párt
17. MSZP–Együtt–PM–DK–Liberálisok
18. Jobbik