A Hrurira ügyvezetője ugyancsak Tarsoly, akit nem vettek őrizetbe, még csak ki sem hallgatták. Pedig ha valaki tudott ezt-azt a cégről, akkor ő és felesége biztosan tájékozott volt. Tarsoly annyit tett amolyan vezeklésként, hogy lemondott győri díszpolgári címéről. A Blikk szerint ugyanakkor pár napja elérhetetlen, szomszédai pedig teherautókat láttak a háza előtt, amelyekbe serényen pakoltak. Tarsoly tegnap arról tájékoztatta az MTI-t, hogy sem a cégtől, sem az országból nem távozott, valamint továbbra is személyesen vesz részt a reorganizációs munkában a cég székhelyén. A kötvénykibocsátás üzleti modellje az volt (ebben rejlett annak különösen nagy kockázata), hogy a Hrurira kibocsátotta a kötvényeket, a pénzt pedig hitelként odaadta anyacégének, a Quaestor Pénzügyi Tanácsadónak.
A forgalmazást pedig a Quaestor Értékpapír Zrt.-re bízta – ehhez szállt ki a jegybank és jelölt ki biztost a vállalkozás élére, s ennek a társaságnak az anyacége szintén a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó. A Hrurira csak úgy tudta kifizetni a kötvényeseket, hogy az anyacége visszafizette a hitelt kamatostul, hiszen a Hrurirának nem volt semmilyen vagyona.
Vagyis most az ügyfelek egy olyan cégnél kopogtatnak, a felügyelet pedig egy olyanhoz jelölt ki biztost, amelyek anyavállalatából Tarsoly Csaba egy hete csendben távozott. A Hrurirának ahhoz, hogy a kötvényeseit ki tudja fizetni, az anyacégével szemben kell behajtania a követelést. Logikusan ez úgy történhet meg, hogy a Hrurira ellen felszámolási eljárást indítanak a kötvényesek, s az eljárás során a felszámoló megpróbálja behajtani az anyacégen a tartozást. Csak hát az anyacég többségi tulajdonosa március 16. óta maga a követeléssel előálló Hrurira. A kör így bezárul.
Rogán kárpótlást ígér
Rogán Antal szerint vissza fogja kapni pénze nagy részét az a 22 ezer ember, akinek 6 millió forintnál kisebb összegű befektetése volt a bedőlt pénzügyi vállalkozásoknál. Éppen ennek anyagi alapjait kívánják megteremteni azzal a törvényjavaslattal, amely lehetővé tenné, hogy még a büntetőeljárás befejezése előtt a bíróság zárolhassa a károkozó pénzügyi szervezetek, illetve a tisztségviselők, továbbá érintett könyvvizsgálók személyes vagyonát - közölte a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője.
Addig persze nincs baj, amíg a vállalatnak van elég vagyona a kártalanításra. Ez azonban erősen kétséges – bár csak a 2013-as mérlegadatok állnak rendelkezésre. Aszerint a társaságnak 45 milliárd forint vagyona van ingatlanokban, fejlesztésekben, berendezésekben. A befektetett eszközök értéke 62 milliárd, a forgóeszközöké 39 milliárd forint volt, a források mindösszesen 101 milliárd forintot tettek ki. Csakhogy a cégnek volt 95 milliárd forint hitele is. Nem tudni, mi történt tavaly, akár sokkal jobb állapotok is uralkodhatnak most a cégben – bár ez nem valószínű, tekintettel arra, hogy szinte folyamatosan NAV-végrehajtás alatt állt a vállalkozás.
|
Tarsoly Csaba egy hete csendben távozott Szabó Miklós / Népszabadság |
Persze az is lehet, hogy ez a mérleg köszönő viszonyban sincs a valósággal – elvégre a kamukibocsátás eredményezte 150 milliárdot ki sem lehetett itt mutatni. Az egyéni vállalkozó könyvvizsgáló – aki a hírek ellenére nem azonos a Buda-Cash és a Hungária könyvvizsgálójával – mindenesetre vérprofi lehetett: 2014. május 29-én kapott megbízást, vagyis két nap alatt tekintette át a beszámolót és bizonyosodott meg annak valóságtartalmáról. A strómantól, Orgován Bélától sokat nem lehet várni. A friss vezérigazgatónak nincs fellelhető céges múltja, van viszont két, januárban alapított vállalkozása. Az egyik az ipari gépekben utazó Konimonika Kft., a másik az ingatlanfejlesztő Onszid-Ma Kft.