Rohonc: kiránduló- és emlékhely
Az Alpok varázsa, az Írottkő - Geschriebenstein Natúrpark értékei minden évszakban vonzzák a bakancsos és biciklis turistákat. Májustól még Szombathelyről is fürödni járnak át a Faludi-völgyben épített szép tóhoz. Kellemes kikapcsolódást ígér a déli lankákon lévő szőlőhegy és a határon átnyúló borút.
A fiatalok pedig kiélhetik gyorsaság iránti szenvedélyüket a hatalmas gokartarénában.
A látnivalók közé tartozik a Szent Katalin-plébániatemplom, melyet 1679-ben építtetett Batthyány Kristóf. Előtte a téren az 1700 körüli Mária-oszlop áll Piéta-jelenettel. Közel van hozzá az 1783-ben eredetileg klasszicista stílusban emelt evangélikus templom. Különleges értékű a barokk magtár, mely a XVII. század végén készült.
A ma 3500 lakosú nagyközség létét 1259-től említik oklevelek. Első birtokosai a Ják nemzetség tagjai. Érdekes, hogy 1404-ben Zsigmond király elvette az uradalmat a Németújváriaktól, hogy Garai Miklósnak adományozza. Később III. Frigyes foglalta el, aztán osztrák tulajdonba került, mígnem 1478-ban Mátyás király visszafoglalta. De még abban az évben egy porosz tüzérnek, bizonyos Jakob Margenwerdernek ajándékozta, aki felvette a Rohonzy nevet.
A XV. század végén mezővárossá lett település két részből állt: egyiket Ungarmarktnak, másikat Deutschmarktnak nevezték. A következő században Batthyány Ferenc tulajdonolta. A XVII. században épített kastélyát a Bethlen-hadjárat idején osztrák zsoldosok pusztították el. A később újjáépített hatalmas barokk kastély 1945-ben semmisült meg teljesen.
És ehhez kötődik egy, a holokauszttal kapcsolatos szomorú esemény is, melyről legújabban még ismertebb lett a község. Kutatások szerint 1945. március 24-én Rohoncon, az említett kastélyban Batthyány Margit grófnő estélyén helyi nácivezetők és SS-vendégeik mulatozás közben lemészárolták a pincében raboskodó magyar zsidókat. A tömegsírt még nem találták meg. Aki veszi a fáradságot, hogy megnézze a város szélén álló zsidó kényszermunkás-áldozatok emlékére létrehozott, úgynevezett "Keresztpajta" épületének maradványait, bizonyára eszébe jutnak a soha nem felejthető szenvedések. A csonka épület falára a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség helyezett emléktáblát 2007 márciusában.
Info
Írottkő Natúrparkért Egyesület és Tourinform,
9730 Kőszeg, Rajnis u. 7.
Tel./Fax: 06 36 (94) 563-120,
06 36 (94) 563-121.
E-mail: ine@t-online,
www.naturpark.hu