Pálinkaosztás lesz a Kossuth téren

Ez az év sem múlik el pálinkanap nélkül: december 5-én délután 14 órakor a Magyar Pálinka Lovagrend Egyesület színpompás felvonulásával, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium árkádja alatt újra nyit a Pálinka Árkádia.

Maffiamúzeum nyílt Budapesten

Többek között drogozó, kaszinózó és lövöldöző bűnözőket ábrázoló viaszszobrok láthatóak a szervezett bűnözés múltját és jelenét bemutató budapesti Maffiamúzeumban.

Reneszánsz testkultúra a Sportmúzeumban

- Zömében képeken, posztereken mutatja be a Magyar Sportmúzeum Reneszánsz testkultúra című kiállítása, hogy milyen sokszínű, gazdag sportélet jellemezte a középkori és kora újkori Európát és Magyarországot.

Kedvezmények a Dunakanyarban

Hosszú nyelű fakanállal, mézzel és répával etetni a barnamacikat a veresegyházi Medveparkban, jelzett turistautakon felkapaszkodni a Börzsöny csúcsára, a 938 méter magas Csóványosra, végigsiklani a téli-nyári bobpályán, lubickolni az esztergomi Aquapark élményfürdőiben, megcsodálni Magyarország első fővárosa, Visegrád műemlékeit, Zoránt, Sebestyén Mártát, Paya Beát és kamarazenét hallgatni a Szentendre Tavaszi Fesztivál estjein - sok más mellett ezek lehetnek a programjaink, ha a közeli hetekben a Dunakanyarba látogatunk.

Polgári palotától bérházak konyhájáig

A töretlen ívű karrierek igen ritkák.

 

Zöld, kék és sárga lepkeszárnyak

A Föld valamennyi ruhatervezője összefogva sem tudna színpompásabb kollekciót bemutatni annál, mint amilyet a lepkék - folyamatosan és tervező nélkül - produkálnak. Bizonyság rá Juhász György ezernyi faj és alfaj sok tízezer példányát számláló gyűjteménye - java részét a maga alapította Újpesti Lepkemúzeumban közönség elé is tárja.

A gyűjtő szenvedélye a nagymama kertjében támadt fel. Azóta - évtizedek alatt - kiterjedt Magyarország egészére, majd mind az öt világrészre.

A magyar nappali lepkék közül egy sem hiányzik az üvegfedelű fadobozokból. Az egyiken sakktábla, egy másikon pávatollak. Így könnyebb megmagyarázni az óvodásoknak, kisiskolásoknak, hogy honnan kapta nevét a sakktáblalepke vagy az igazán remek esti pávaszem. A citromlepkénél aligha van szükség efféle segítségre - legföljebb azt érdemes megjegyezni, hogy citromlepkével szerencsés esetben akár már február végén is találkozhatunk, mert a fajnak akadnak áttelelő példányai.

Még pompásabb látványt kínálnak a trópusi pillangók. Zöldek, kékek, feketék, barnák, sárgák, lilák, némelyikük szárnya a fénycsövek káprázatát idézi. És milyen változatos a formájuk! Nem könnyű a befogásuk. Akad, amelyikért lepkehálóval kell nekiiramodni. Más fajok hímjeit a nőstényükre emlékeztető színes selyemdarab lengetésével lehet hálóközelbe csalni. Sötétedés után a fénycsapda segít - az erősen megvilágított fehér vászonra szálló egyedek belehullanak az elbódító kloroformos üvegbe.

Láthatunk a tárlókban pödörnyelvét félarasznyira kitekerő dél-amerikai szendert, a felfalatás előli védekezésül magát sárguló levélnek álcázó Indiai levéllepkét, szinte foszforeszkáló azúrlepkéket - úgy mondják, porrá tört szárnyukat az Egyesült Államokban régebben a hamisítások megnehezítésére pénzjegyek papírjába keverték. Az egyik legértékesebb darab egy nagyon messziről érkezett ajándék bogár - a Xixuthrus herosból. A Fidzsi cincérből mindössze nyolc példány van Európában.

A lepkéken kívül a természet sok más különleges teremtményével is megismerkedhetnek a látogatók. Egy jókora vízipoloskával - Thaiföldön cukormázban megforgatva és megsütve ínyencek kedves falatja. Egy kilencöves tatu páncéljával - perui piacokon ilyenekből árulnak szöget, csavart és más apró holmit. Sok millió éves megkövesedett csigával - egy marokkói férfitől szerezte meg a gyűjtő, az edzőcipőjét adta érte cserébe. Megkövesedett dinótojással. Rájaállkapoccsal - benne a fogak göcsörtös kukoricacsőre emlékeztetnek. Nem utolsósorban pedig egy lepkeszárnyszerűen csillogó zempléni ametiszttel - ez az ásvány a világon csak Magyarországon fordul elő.

Ezekből a tárgyakból, akárcsak a gyűjteménynek a néprajz körébe vágó darabjaiból, maszkokból, lándzsákból, ékszerekből, pásztoreszközökből a lepkéknél kevesebb van a gyűjteményben - de így is jó látni őket, elgondolkodhatunk a természet szépségén, szinte felfoghatatlan változatosságán.

Info

Újpesti Lepkemúzeum - Budapest IV., Dessewffy utca 26.
Nyitva: keddtől péntekig 12-18 óráig, szombaton és vasárnap 10-18 óráig. Magyar, angol és orosz nyelvű tárlatvezetés.
Belépődíj: 500 forint, nyugdíjasoknak 400 forint, gyerekeknek és diákoknak 250 forint; újpesti iskolai csoportoknak ingyenes.

Top cikkek