Még tart a kármentés

Vasárnapig biztosan fenntartják a hét elejei mátrakeresztesi felhőszakadás után elrendelt vízfogyasztási tilalmat.

Síséták a mátrai őszben

Alig tíz éve, 1997-ben kapott saját nevet az a Finnországból indult szabadidősport, amely Nordic Walking néven mára az egész kontinenst meghódította.

Mátraszentistván: komfortos hazai pálya

Mátraszentistván és Mátraszentlászló határában immár 3,6 kilométerre nőtt a besízhető terep, a pályák átlagosan ötszáz méteresek...

Kiállítás a tűzoltószertárban

Az országosan ismert parádi fafaragó mester, Asztalos Johák 1980-ban bekövetkezett haláláig szívesen vezette körbe műtermében az érdeklődőket.

Nyitnak a sípályák Hevesben

A folyamatos hóágyúzásnak köszönhetően immár két kilométerre nőtt a síelhető pályák hossza a mátraszentistváni Síparkban, illetve kinyitott a szilvásváradi sípálya is.

 

Közös konyhán a Mátrában

Még a galyatetői nagyszálló vendégei sem tudják kihagyni a kisebb mátrai éttermeket, ahol sztapacska és a szlovák bableves is választható. Talán ez csinál kedvet a Mátra ízeihez, a tót és a palóc konyhához.

A Mátrában kulináris örömök után járva érdemes az erdei gombás, illetve a vadételeket keresni. A mátraszentimrei Hotel Narád konyháján például ízletes szarvaspörköltek kerülnek tányérra, s a vendégek többsége előszeretettel választja köretként az önmagában is finom tót ételt, a sztrapacskát. Ennek káposztás, tehéntúrós, illetve juhtúrós, azaz brindzás változatait is kereshetjük a Mátra éttermeiben. A Kemencés csárdában - nevéhez méltón - a kemencében sült ételek a legnépszerűbbek. Ne féljünk a kalóriáktól, a kemencében sült sonkát itt egy kiadós erdei sétával ledolgozhatjuk. A szentlászlói Vöröskő étteremben a vadraguleves után egy kis sztrapacskát ajánlanak. Erről az ételről például azt tartották, hogy reggelire remek, ebédre kitűnő, vacsorára csodálatos. Megmelegítve, ropogósra sütve pedig még a frissen készültnél is jobb.

A hegyoldalakat errefelé nem is olyan rég még juhnyájak legelték. S mivel a legszegényebb gazdának is volt néhány jószága, a juhtúró, vagyis a brindza gyakran került az asztalra. A magas zsírtartalmú juhtúró pedig a palóc és tót háziasszonyok mindennapi, s az ünnep ételének alapjává lett. A túrós-kapros lepény és sok más finomság mellett a kukoricalisztből készült ganca, a görhe, a reszelt krumpliból, lisztből és tojásból sütött tócsni, vagy a lisztalapú haluska is reneszánszát éli. A legismertebb palóc étel mégis a palóc leves, amit a vendéglősök örömmel tartanak étlapon, bár a palócsághoz csak annyi köze van, hogy benne van mindaz, ami palócföldön megterem. Ám valójában azt először 1892-ben Gundel János főzte a "Nagy Palóc", vagyis Mikszáth Kálmán számára.

Top cikkek