Balra át! - baloldali közlekedésre váltottak Szamoán
Vidám dudálással, szirénázással és mosolygós sofőrökkel indult újra a forgalom a Szamoán hétfő reggel 6 órakor, miután egy párperces motorcsendet követően a miniszterelnök utasítására a baloldali közlekedési rendnek megfelelően folytatták tovább útjukat az autósok. Az áttéréssel a csendes-óceáni kis szigetország Ausztriáliához, Új-Zélandhoz és más déltengeri szigetekhez igazodott.
Mielőtt Toleafoa Faafisi rendészeti miniszter egy országos rádióadáson keresztül felszólította volna az autósokat, hogy állítsák le gépjárműiket, az Egyházak Nemzeti Tanácsának elnöke, Oka Fauoloto még egy kora reggeli misét is tartott. Nem sokkal ezután pedig Tuilaepa Sailele miniszterelnök adta ki az utasítást az autósoknak, hogy váltsanak autósávot, majd folytassák útjukat. A pontos időpontot a harangok megkondulása jelezte.
A kormányfő arra kérte honfitársait, hogy elővigyázatosságból ne üljenek volán mögé, ha még nem töltötték be 21. életévüket, ha fáradtak vagy alkoholt ittak, illetve "nővel veszekedtek".
A kezdeti habozást hamar felváltotta a rendőrök és a helyi hatóságok gondos irányítása alatt folyó közlekedés, melyet több száz nézelődő követett figyelemmel az utak mentén. Bár a kritikusok szerint a kormány nem készítette fel megfelelően az autósokat az új közlekedési rendre, a "váltás" végül nem okozott semmilyen káoszt a fővárosban, Apiában. A "nagy áttérés" bevezetését egy, a városi forgalmat csökkenteni kívánó kétnapos szünnap, illetve a balesetek elkerülése végett elrendelt háromnapos alkoholeladási tilalom kísérte a 180 ezer lakosú szigetországban, ahol 20 ezer gépjármű - többségében Amerikából importált balkormányos - van forgalomban.
A miniszterelnök közlése szerint a kormány már kiszélesített néhány utat, valamint gondoskodott az új útburkolati jelek és a sebességkorlátozó küszöbök bevezetéséről is a nemzet két fő szigetének, Opolunak és SavaiÍi-nak a legfontosabb útjain. Valamint arra bíztatta az Ausztráliában és Új-Zélandon élő mintegy 170 ezer szamoait, hogy küldjék haza rokonaiknak használt, jobboldali kormánykerékkel felszerelt autóikat.
A számos ellenvetés és az egyévnyi halasztása ellenére Tuilaepa miniszterelnök végül örült a váltás bevezetésének. "Úgy gondoltuk, teljesen felesleges újra elhalasztanunk a váltást, és itt az idő a cselekvésre" - mondta. "Csak azt akartuk látni, hogy mennyire gördülékeny és biztonságos a dolog, és azt hiszem ezt láthattuk is ma reggel" - kommentálta a forgalomváltozást a főváros egyik lakosa a Új-Zéland Televíziónak.
Évtizedek óta Szamoa az első ország, amely irányt váltott a közlekedésben. Izlandon és Svédországban az 1960-as években történt áttérés, Nigéria, Ghána és Jemen pedig az 1970-es évek váltott forgalomirányt. A cél a teljes autópark lecserélése, olcsó autók importjának lehetővé tétele Ausztráliából és Új-Zélandról, de egyelőre még engedélyezik a bal oldali volánnal ellátott autók közlekedését, illetve még a buszok problémáját is meg kell oldani: ezeknek a rossz oldalon van mind az ajtajuk, mind a kormányuk.
Az egyik szigeten egyébként a forgalmat fenntartó tüntetés akadályozta meg a váltás sikerességét