Olcsóbb lett mától a kenyér, az olaj és a tej Horvátországban. A kereskedők nem győzik hangsúlyozni, hogy a hétre meghirdetett vásárlási bojkottnak semmi köze az árcsökkenéshez, a civil fogyasztóvédők azért a saját sikerüknek könyvelik el a történteket. A nagyobb élelmiszerláncok ugyanakkor kijelentették: hosszú távon úgyis ők diktálnak.
"Nem vagyunk mi tolvajok!"
Nem vagyunk tolvajok - kommentálták árcsökkentésüket a horvát kereskedők. Mától ugyanis mind a nagy bevásárlóközpontokban, mind pedig a kis élelmiszerüzletekben olcsóbban lehet bevásárolni Horvátországban.
Mint arról beszámoltunk, az utóbbi hónapokban jelentősen drágultak az élelmiszerek déli szomszédunknál: február elsején éppen a tej, a kenyér és az olaj ára lett például megint nyolc százalékkal magasabb.
A bojkott értelmét többen is megkérdőjelezték, hiszen a forgalom nem lett kisebb az üzletekben. A vevők többsége nem tartotta magát a kitűzött célhoz, azaz inkább a vágyai és nem a szükségletei szerint vásárolt.
A kereskedők is folyamatosan cáfolták, hogy bevételkiesésük lenne a bojkott miatt. Mindezek ellenére mától olcsóbb a három alapélelmiszer Horvátországban, az olaj ugyan csak minimálisan, a tej azonban 25 forinttal, a kenyér pedig attól függően, hogy a helyi pékek milyen engedményre hajlandók. (Északon például 2-3 kunával mindig olcsóbb egy kiló kenyér, mint a fővárosban vagy a tenger partján.)
Bojkott ide vagy oda, mától alacsonyabb és még annál is alacsonyabb árakkal versenyeznek a nagyobb áruházláncok egymással. Több helyen is azt írták ki, hogy beszerzési áron kínálják az élelmiszereket.
Feltűnő viszont, hogy a kereskedők többsége nem árazta át a különböző termékeket, inkább lemosható táblákon tüntetik fel az aktuális árakat.
A nyilatkozatuk szerint önként, gesztusból engedtek. Hosszú távon azonban úgyis ők diktálnak: „Amit pedig nem adtunk el az egyik héten, majd megveszik tőlünk a következőn” - mondta a kamarai elnökük.
(Hírösszefoglaló)