Szászföld erődtemplomai
Magyarország keleti határait védték a besenyők, később a tatárok, majd a törökök támadásaival szemben. A szászok fő területe a XIII. század végére az úgynevezett Királyföldre terjedt ki Szászvárostól Szebenen át Kőhalomig.
Az erődtemplom lényege, hogy a közeledő ellenség hírére ide menekülhettek be a környékbeliek. Ehhez erős várfalat és sarokvédműveket húztak a templom köré. Rendszerint több, köztük a külső falra is őrtornyokat emeltek, túl azon, hogy a templom eredeti tornyát is kiszélesítették, magasabbra építették. Az első ilyen szász erődtemplomok a tatárjárást követő időszakra nyúlnak vissza, amelyek megerősítését még a XVII. században is folytatták. Értelemszerűen a nagyobb városok főtemplo mainak megerősítésével kezdték, így Brassóban, Szebenben és Segesváron például, majd következtek a kisebb települések templomai. Napjainkban valójában ez utóbbiak jelentik a különleges látványosságot – a városokban az eredeti várfalakból mára csak töredékek maradtak.
Egy dél-erdélyi autós utazás során mindenképpen iktassunk be programunkba néhányat ezekből a szász erődtemplomokból. Így feltétlenül ajánlott a Medgyes és a Segesvár közti útszakaszon a főúttól délre letérni Berethalmára. Szűz Mária tiszteletére emeltek itt templomot még a XIV. században, aztán a helyén a XVI. század elejére készült el a gótikus stílusban épült erődtemplom, amely a település központjában, egy domb tetején áll. Különlegessége, hogy vakárkádos tagolású, kettős várfal övezi, amelyhez hat védőtornyot is emeltek. (Az UNESCO a világörökség részének nyilvánította.) Az egykor szász evangélikus püspöki székhely napjainkban a szászok egyik fő hagyományőrző találkozóhelye, szeptemberi rendezvénysorozattal.
Brassótól keletre található a prázsmári erődtemplom, amely méretét tekintve a legnagyobb Erdélyben, ráadásul szépen restaurálták, valóban idegenforgalmi látványosság. A II. Endre által utóbb kiűzött teutonlovagok kezdték még építeni 1211-ben a templomot, amelyet utóbb többször átépítettek, miként erődrendszere is több szakaszban nyerte el mai formáját. Ugyancsak ajánlott az almakeréki, a szászfehéregyházi, az alsóbajomi, a homoródi vagy akár az egyszerűségében is lenyűgöző szászbudai erődtemplom, amelynek belső védőfalát négy külső torony és támpillérek erősítik.