Földanya(g) ékességei
A Földanya Ékességei nevű kiállítás alapját egy lelkes gyűjtő, Breuer László teremtette meg. Ő vette, cserélte, esetenként bányászta itthon és külföldön azokat az olykor egyszerű, egyszínű köveket vagy éppen csillogó kristálycsodákat, több millió éves ősmaradványokat, amelyekből összeállt a kiállítás. Az első ásványtani bemutató 1997-ben nyílt meg a Duna-parti Göncöl Házban, majd a gyűjtésnek köszönhetően folyamatosan bővült a bemutatott anyag. A tárlókban nem egyszerű ásványhalmaz látható, hanem szakszerűen válogatott áttekintés a bolygó fejlődéséről, a kőzetképződési folyamatokról. Külön tárlóban kaptak helyet a sok millió éve élt lények kőbe zárt vázai, egykori növények lenyomatai. A kiállítás 630 ásványból áll, ehhez további 3400 fiókokban őrzött minta társul. Ezek jelentős része kézbe vehető, mert mégis az az igazi, ha megtapintunk egy lilás színben pompázó ametisztet, s nem az üvegen keresztül csodáljuk a természet remekét.
A közérdekű muzeális gyűjtemény elnyerésével az alapítvány feladatai is megszaporodtak. Például azzal, hogy a Visegrádi-hegység és a Pilis mellett a Börzsöny, a Gödöllői-dombság és a Cserhát is gyűjtőterület lett. A gyűjteményt gondozó Fehér Tamás geológus szerint az előbb sorolt területről származó kövek száma jelenleg a teljes gyűjtemény legfeljebb tíz-tizenöt százaléka lehet.
Fehér Tamás szerint a kiállításon megszerzett ismeretek a gyakorlatban is hasznosíthatók. A közeli Naszály hegy egyik turistaösvényéről érhető el a védett, régen elhagyott kőfejtő, ahol csodálatos földtani szelvények láthatók. A negyven-ötven méteres sziklafalak a természetes környezetben a maguk teljességében mutatják meg, ami a tárlókban csak apró méretben fér el. Ha már a Börzsöny: a hegységben túrázók olykor a sokak által ismert pirit, illetve arzenopirit nevű ásványt találnak. Az 1990-es években arany után kutattak, de nem leltek kitermelhető mennyiséget.
Esetleg, ha mi jobban szétnézünk.
A kiállítás megtekinthető a váci Göncöl Házban (Vác, Ilona utca 3., tel.: (27) 512-030. Nyitva tartás: hétköznap 8–16 óra között (csütörtökön 18-ig) Hétvégen csak előzetes bejelentkezés alapján fogadnak csoportokat. A belépőjegy tárlatvezetés nélkül 100 forint, vezetővel 390 forint.