Élmény és gyógyvíz Győrben
A termál- és gyógyvíz keveset ér a fürdőkultúra hagyományainak felélesztése, megújítása nélkül. A győri termálfürdő sikerének a titka éppen abban rejlik, hogy felfedezte a Monarchia idején még Európa-szerte híres térségi kultúra finomságait, s azt egészítette ki a legújabb szaunázási, fürdőzési szokásokkal. A havonta egyszer, pénteki napon éjszakai nyitva tartással is próbálkozó élményfürdő mindenekelőtt családi programokat kínál. Ezért aztán napközben a nagycsaládosok éppúgy megtalálják a maguk szórakozását, társasági életét, mint ahogy az egészségüket rendszeresen karbantartó szaunázók.
– A szauna a váltófürdő egyikformája, oda nem azért kell járni, hogy melegedjen az ember – mondja Vízi István, a Spa Hungary Holding oktatási igazgatója, aki a sörrel, illetve borsmentával történő kőfelöntésre képezte ki a győri szaunamestereket. A vendégeknek minden órában lehetőségük van arra, hogy avatott szakemberek irányításával részesei legyenek ezeknek a rituáléknak.
– A hatásos gyógyvíz, a kezelések, a sokféle élménylehetőség miatt jönnek hozzánk még a fürdőkultúrájáról legendás Csehországból is – magyarázza az élénk érdeklődés okait Horváth Cs. Attila, a létesítmény általános igazgatója.
A termálfürdő szolgáltatásai mellett Győr és környéke is komoly vonzerőt jelent a télen kiránduló turistáknak. Sokan sétálnak este a hangulatos, szépen kivilágított Káptalan-dombon vagy a barokk utcákon, tereken. A Győri Balett, a nemzeti színház, valamint az újabban főleg Ennio Moriconéval fellépő győri filharmonikusok előadásai az ország minden részéről vonzanak érdeklődőket. Napközben felkereshetik a múzeumokat, a XX. század legjelentősebb magyar kép ző mű vészei nek páratlanul gazdag gyűjteménye található a gyönyörűen felújított zsinagógában és az Esterházy-palotában. A bazilikában az ír könnyező madonna, illetve Szent László hermája a legismertebb látnivaló.
Jellemző, hogy a víz miatt is pár napra Győrben pihenő turisták egy része „csillagtúrákat” szervez magának a környékre. A legtöbben Szent Márton hegyét keresik fel, a világörökség részének számító pannonhalmi bencés főapátságot. A látogató fogadtatásának örömét az a bencések által sokszor hangoztatott gondolat fogalmazza meg, miszerint „mindannyian vendégek vagyunk ebben a világban és egymás életében”. Az érdeklődők az apátság építészeti, kultúrtörténeti, szakrális értékeinek megismerése mellett megkóstolhatják a monostor saját pincészetének borait, és megvásárolhatják a bencések termékeit, a levendulaolajat, a gyógylikőröket és teákat is.
A másik kedvelt színhely a télen is látogatható komáromi Monostori erőd. Komárom északi, Szlovákiában található részét is gyakran útba ejtik a Győrött pihenők. Az sem megy ritkaságszámba, hogy a fürdés kedvéért Győrbe érkezők átruccannak az osztrák Parndorfba vásárolni, vagy kirándulnak Bécsbe, Pozsonyba.
A győri vendéglátás és fürdőkultúra fájó hiánya, hogy nincs a városnak egy nagy wellness-szállodája. Több befektető, hotellánc is folyamatosan érdeklődött a lehetőségek iránt az utóbbi időben, ám a válság miatt egyelőre nem született érdemi döntés a befektetésről. Felújításra vár az önkormányzat nyári szabadtéri strandja is, mely 2009 nyarán jobb híján retrostrandként működött.
Amennyiben a folyók öszszefolyásánál létesült szabadtéri fürdőt korszerűsítik, valamint a Duna szabályozásával a folyók is alkalmassá válnak a helyi vízi turizmusra, a jachtok kikötésére, akkor a kisalföldi megyeszékhely vízfelületei, termálés gyógyfürdője nemcsak csalogatja, hanem az eddiginél tovább is marasztalja Győrött a turistákat.