Hol maradtok, zarándokok?

1992 óta, minden év augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján a moldvai csángók a kacsikai búcsúban magyar nyelvű szentmisére gyűlnek össze.

Kampányszív: tippek Valentin-napra

Ha kell egy kis romantika, számos érzelmes program és helyszín közül választhatunk Valelntin-napon, bár február 14. elsősorban a virágkötő lobbi és Bálint gazda nagy napja.

Heródes építette Cesareát

Izraelben járva, ha időnk engedi, érdemes ellátogatni Cesareába, ahol beleizzadva a történelmi és a modern látnivalókba, rögtön csobbanni is lehet egyet a helyi kibucban a Földközi-tenger egyik legszebb, legkívánatosabb homokos partján.

Jeges túrák a Tisza-tavon

Szemmel láthatóan maguk a szervezők is meglepődtek, amikor kétszáz ember gyűlt össze január 30-án, hogy egy egészségeset túrázzon a Tiszató jegén.

Kismarton nevezetességei egy hétvégén bejárhatók

A Bécsben, Kismartonban, Bécsújhelyen, s a többi, a magyar határhoz közel fekvő ausztriai településeken tett rövid kirándulásokat azért szeretem, mert maradéktalanul tartalmassá tesznek egy-egy hétvégét, de az ember mégsem érzi úgy, hogy véglegesen lemaradt valamiről, amit meg kellett volna néznie.

 

Kolostorok, temetők színes világa

Bukovinát érteni, érezni és ízlelni kell, ehhez pedig ismerni kell történelmét, kultúráját, embereit.

Az önálló államisággal soha nem rendelkező tartomány az évszázadok során volt avar és szláv fennhatóság alatt, tartozott a Kijevi Nagyfejedelemséghez, Lengyelországhoz, a Moldvai Fejedelemséghez, az Osztrák-Magyar Monarchiához, hogy aztán a Ribbentropp-Molotov-paktum nyomán Románia és a Szovjetunió, illetve utódja, Ukrajna osztozzon rajta. Tartozhatott azonban bárkihez, élhettek lakosai bármilyen mély szegénységben, a térség igazi gazdagságát mesébe illő tájai, keletiesnek ható, de nyugati jegyeket bőven hordozó kultúrája, nemzeti sokszínűsége jelentették.

A magyarországi turista Máramaroson át, az 1416 méter magas Priszlop-hágón keresztül közelítheti meg legrövidebb úton Bukovinát. De érkezhet a Bram Stoker hőse által is megtett Kolozsvár-Beszterce-Borgói-hágó útvonalon, amely az előbbitől látványban semmiképpen nem marad le.

Kényelmesen és gyorsan repülőgéppel lehet ideutazni, Bukarestből vagy pedig Bécsből, valamivel hosszabb az út a Temesvárról induló, Nagyváradot és Kolozsvárt is érintő, Jászvásár (Iasi) felé tartó vonattal. Bármilyen irányból is érkezne a látogató, okosan teszi, ha azonnal azoknak a festett kolostoroknak a megtekintésével kezdi mustráját, amelyek a világörökség részei.

Rabul fogják ejteni a sok évszázados freskók, a szucsevicai sárga, a moldovicai vörös, de mindenekelőtt a voronyeci kék, amelyek a három leghíresebb kolostortemplom (Sucevita, Moldovita, Voronet) falán uralkodnak, s amelyekben a bibliát festették meg ismeretlen mesterek az olvasni nem tudó pórnépnek. Nem kevesebb élményt nyújt azonban a Putna-, a Humor- és a Dragomirna-kolostor megtekintése.

Elbűvöli a nézőt az a jó ízlés, amellyel a középkori építészek a nyugati gótikát az ortodoxia keleti és a bizánci stílusával ötvözték, hogy arányaiban is páratlan alkotásokat hozzanak létre. Lenyűgöző a voronyeci templom déli falán az Utolsó ítélet című kompozíció, amely az evangéliumi történetnél jóval többet árul el a helyi viszonyokról is. A mennyországba készülők sorában a helyi embereket, papjaikat és fejedelmeiket, a pokolba szántak között pedig törököket, örményeket és zsidókat fedezhetünk fel az ötszáz esztendős munkán.

Pedig az örmény kereskedők és a zsidó földművesek és iparosok prosperitást biztosítottak Bukovinának, amelyből a tartomány minden lakosa részesült. Mára az egykori etnikai sokszínűségnek csupán a nyomaival találkozhatunk. Szeret (Siret) városában, ahol ma már csak két zsidó ember él, megtekinthetjük Kelet-Európa egyik legrégibb és egyben legszebb zsidó temetőjét. Sírköveinek mintázata perzsa, arab, szláv, török és persze héber motívumvilágból merít, a gazdag, csipkeszerű kivitelezés pedig ámulatba ejtő.

Nem lehet kihagynia a vidéket bebarangolónak Szucsáva (románul: Suceava, németül Sutschawa) városát, a régió központját, a Mátyás királyunkkal kortárs Stefan cel Mare moldvai fejedelem által épített várával, örmények által alapított Zamca-kolostorával.

De sok élményt tartogat Radóc (román: Radauti, német: Radautz, lengyel: Radowce, jiddis: Radevits) is, amelynek környékére a XVIII. században, a madéfalvi veszedelem után, az osztrákok elől elmenekült székelyek alapították meg bujdosásuk színhelyeit: Istensegíts, Fogadjisten, Hadikfalva, Józseffalva, Andrásfalva. (A bukovinai székelyeket a magyar kormány 1941-ben a Vajdaságba, onnan 1945-ben a Dél-Dunántúlra telepítette.)

A Sucevita-monostorban
A Sucevita-monostorban
Top cikkek