Nyáron is csábít a Magas-Tátra

Szlovákiában, a Magas-Tátrában - amit a magyarok többsége közeli és elfogadható árú síelési lehetőségként tart számon - az idei nyári idegenforgalmi évad június 15-én kezdődik.

Beethoven is szerette Pöstyént

Megsárgult képeslapokat nézegessen, aki szeretné felidézni a különleges hangulatú monarchiabeli fürdőéletet, amelynek több központja a Felvidéken volt.

A kassai főutca - történelemlecke

A történelmi korok szele alaposan átjárja a Kassára látogató magyar turistát, hiszen számos fontos esemény helyszíne volt a mai Szlovákia második legnagyobb városa. Rozsnyó irányából haladva, a Hernád partján fekvő város közelében tűnik fel a Szlovák-Érchegység vonulata az 1200 méter magasság fölötti Kojsói-havasokkal.

Pozsonyi kártya

Pozsony információs irodáiban, valamint a Prímási Palota szomszédságában lévő Kulturális és Információs Központban lehet megvásárolni a Pozsonyi Városi Kártyát, amely egy napra 10 euró/350 sk, a kétnapos ára 12 euró/420 sk, a háromnapos pedig 15 euróba, illetve 500 koronába kerül.

Sokkal kevesebb magyar turista utazik Szlovákiába, mint tavaly

A szlovák statisztikai hivatal szerint a magyar turisták száma az első félévben közel 40 százalékkal csökkent, bő 52 ezerről 32 ezerre - írja az Új Szó című pozsonyi magyar napilap. A Szlovák Idegenforgalmi Ügynökség a magyar turistakártyában bízik, árengedményekkel próbálja elérni, hogy a magyar turisták itt töltsék téli szabadságukat.

 

Felvidéki utazások

A nyelvhasználat fog gondot okozni. A helyiek nagy-nagy többsége ugyanis eddig sem beszélt magyarul. De ettől még jó vendéglátók és szót lehet érteni velük. Igaz, az embert (ha magyar) sokszor bosszantja, hogy a főleg általunk látogatott várakban, múzeumokban miért ritka az útbaigazítás a mi nyelvünkön, de azért csak megtaláljuk a megfelelő magyarázatokat. A szerkesztő jegyzete.

Tehát vigyünk magunkkal magyar nyelvű bédekkert, ha a történelmi vonatkozásokat a mi változatunkban is meg akarjuk ismerni. És ne csodálkozzunk azon, hogy a szlovákok a történelmet más látószögből ismerik. És azt se feledjük, hogy a felvidéki városokat, a történelmi Magyarország egykori büszkeségeit hajdan főleg német anyanyelvű hungarusok lakták. Az ő kultúrájukat, művészetüket őrzik a mára elszlovákosodott helyek.

Az utazás így is sok örömet ad, ha a várakat, városokat felkeressük. És ott van a konyha a maga örömeivel. Ne feledjük, a szlovák konyha nem csak sztrapacska és a csehektől átvett knédli. Sok kellemes ízt kínálnak az éttermek. A helyi sajtokat nem is kell külön kiemelnünk, ezek is turistacsábítók.

A hegyek pedig külön kategória. Még a havazás beállta előtt is érdemes felkerekedni, hiszen sokan állítják ,a Magas Tátra ősszel a legszebb. Az is tévedés, hogy Szlovákia a sör országa lenne, igazi bortermelő vidékekre találhatunk. Nem csak a (vitás méretű) tokaji részre gondolok, de a Pozsony környéki szőlőkre is. Érdekes lehet egy ottani szüret, akármilyen nyelven is beszélnek a must mellett.

Top cikkek