Lenn délen édes a kis villamos
Mielőtt elfoglalnánk szigorúan fapados helyünket a járműben, át kell szállnunk, pontosabban repülnünk a földgolyót. Christchurch (a kiejtés nagyon szigorúan "krájsztcsörcs") Budapestről több mint egynapos utazással érhető el. Magam a Budapest-London-Hongkong-Auckland útvonalat választottam, s bizony, amikor a kétórás technikai szünetet követően az óriásgép felemelkedett a hongkongi légikikötőből, még fél nap volt hátra Aucklandig. Onnan viszont már csak egy ugrás, azaz egyórás repülés Christchurch, melynek belvárosában szinte mindenki felszáll az ódon járműre. Kihagyhatatlan szórakozás ez, olyan, mint a San Franciscóban közlekedő Cable Car, a szintén híres városi villamos. Csakhogy míg a kaliforniai testvért sokan ismerik (ha máshonnan nem, akkor a San Francisco utcáin című tévésorozatból), addig az új-zélandi kistestvérről idehaza nem sokan hallottak.
Christchurch Új-Zéland déli, vagyis az emberek által kevésbé, a birkák által viszont sűrűbben lakott szigetén helyezkedik el, egyben a Déli Sziget legnagyobb városa. Központjában áll a 65 méter magas Canterbury-katedrális, amely köré épült a település. A brit gyarmatosítás idején tervezték, s mindez John Robert Godley nevéhez fűződik. Ő úgy gondolta, hogy itt, a világ végén kell felépíteni egy harmonikus, középkori hangulattal megáldott várost. A bevándorlók első hajója, a christchurchi Mayflower 1850-ben érkezett a közeli Lytlleton kikötőjébe. Ekkor már létezett a Canterbury Szövetség, amely célul tűzte ki a letelepedők és a bevándorlók felkutatását és a város benépesítését. Ez annyira jól sikerült, hogy 1855-ig több mint 3000 bevándorló érkezett a településre. Persze a későbbiekben nem ment minden ilyen egyszerűen, hiszen a Canterbury Szövetség felbomlásával összeomlani látszott a nagy álom, a "második Anglia" megteremtése - távol az óhazától. Hogy manapság mégis a világ "legangolabb" városának nevezik Christchurchöt, azt mutatja, hogy a nagy elődök nem végeztek rossz munkát. Igaz, Shakespeare nyelvének megértése itt még az edzett embereknek is okoz némi nehézséget, de néhány nap elteltével már kapiskálhatjuk, mit is akartak velünk közölni.
Ezek után, javaslom, pattanjunk villamosra, és kezdjük meg utazásunkat a várost körbe-körbe csengető, 11 km/órás sebességgel haladó, ódon kocsikban. Ezekről később még lesz szó, hiszen ahány kocsi, annyi elnevezés. Az első villamos 1890. március 9-én gördült végig a síneken, majd szép sorban jött a többi. Persze ez nem olyan, mint a budapesti négyes-hatos, az öreg járművek mellett olykor a gyalogos is gyorsabban halad, de a történet ezúttal nem az utazásról, hanem az idős villamosvezetők előadásainak meghallgatásáról és a tüneményes városkép befogadásáról szól. A mindössze 2,5 kilométeres körpályán 11 megállót alakítottak ki, a kezdet és a vég a már említett csodálatos katedrális előtt elterülő tér, a város központja. Később a helyi botanikus kert és a Hagley Park előtt is fékez a szerelvény, amikor pedig a kocsik elhagyják a Victoria teret, egy piciny, szűk utcába fordulnak be. Ez a New Regent Street: balra és jobbra kávézók, üzletek, középen meg méltóságteljesen döcög a villamos, amelynek mindenki integet. Ennek az utcának az az érdekessége, hogy a harmincas években az ide érkező spanyol bevándorlók hozták létre, s a vicces kedvű turisták itt szokták eljátszani az "előzd meg a villamost" játékot - gyalog természetesen. A legrégebbi a zöld színű kocsi, az 1910-ben gyártott "Boon". Magam az 1948-ban épített "Boxcar" nevű villamossal döcögtem órákon át, ezt az Egyesült Államokban, Philadelphiában építették. A menetjegy 15 új-zélandi dollár (mintegy 1700 forint), ám ezzel két teljes napon át annyiszor mehetünk körbe-körbe a városban, ahányszor csak akarunk.
Jó tudni
Új-Zélandon a magyar turisták 90 napig vízummentesen tartózkodhatnak. Élelmiszert nem szabad bevinni. A legolcsóbb repülőjegyek az ottani téli időszakban, azaz májustól augusztusig, illetve februárban érhetők el, szerencsés esetben és időben történő foglalás esetén illetékkel együtt 250 000 forintból már megvásárolható egy Budapest-Auckland repülőjegy. Az új-zélandi belső járatokra az interneten már 18 000 forintért kapható repülőjegy Aucklandból Christchurchbe oda-vissza. Christchurch egy nap alatt vonattal is elérhető Aucklandből. A szállásárak hasonlóak a nyugat-európai hotel- és motelárakhoz, azaz egy éjszakát akár 8000 forintért is eltölthetünk Új-Zélandon.