A világörökség része lenne Pergamon ősi városa

Pergamon, mai nevén Bergama, Törökország legrégebbi településeinek egyike, amelyet már az őskorban laktak és a görög, valamint a bizánci időkben is jelentős volt.

Európa városa Isztambul

Isztambul Európa kulturális fővárosa. Ez így kijelentésnek érvényes egész évben, azóta, hogy januárban hatalmas lufiparádéval elkezdték az ünnepet.0

Vis maiorra hangolva

Vulkáni hamu a levegőben, görögtüzek Athénban, rendkívüli állapot Thaiföldön. Így kezdődik a nyár, és nem tudni, mi sújtja még a turizmust az idén.

Akár a mesében

Kappadókia mesébe illő birodalma Anatólia központi részén húzódik, alig negyven kilométerre az országot észak-dél irányban átszelő autópályától. Olyan, mintha egykori mesekönyvünket lapoztuk volna fel, amelyben a manók gombákban, faodúkban és más fura képződményekben laktak.

Kontinensek találkozásánál

Törökország jelképe, bár nem a fővárosa. Az egykori Konstantinápoly, a hatalmas bizánci, majd a hódító oszmán birodalom központja a történelem hullámveréseit túlélve, megfiatalodva, erővel telten, igazi metropolisként várja látogatóit.

 

Tenger alatti Európa-Ázsia vasúti alagút készül Isztambulnál

Néhány héten belül tenger alatti alagút is összeköti Európát és Ázsiát: az Isztambulnál, a Boszporusz-szoros alatt épülő vasúti alagút a már meglévő két függőhíd mellett a tenger alatt is egyesíti a két földrészt.

A 3 milliárd dolláros beruházással két éven belül óránként akár 75 ezer utas átkelése lesz biztosított néhány perc alatt a Boszporusz két partja között. A több kilométeren 50 méterrel a földfelszín, illetve a tengerfenék alatt futó alagutat megerősített szerkezet révén "földrengésállóvá" építették.

A Marmaray projekt keretében épült alagútnak már 2008-ban el kellett volna készülnie. Ugyanakkor építői szerint egy ilyen alagút már az egykori török szultánok álma volt, így a teljes késés ennél is több, legalább 150 év.

A 30 kilométeres Boszporusz két partját Isztambulnál két függőhíd íveli át, az első, 1074 méter hosszú Bogaziçi (Boszporusz I), vagy Atatürk-híd Török Köztársaság megalapításának 50 éves évfordulójára, 1973-ban készült el. A másik, Fatih Sultan Mehmed (Bosporusz II) híd mintegy 5 km-rel északabbra 1988-ban épült, 1090 méter hosszú.

 

Top cikkek