A csendes Szék

A falu határán háromnyelvű tábla: "Isten hozta Önöket ezeréves településünkre", és ugyanez ott áll románul és angolul is a fehér tornyot ábrázoló címer alatt.

'Mi székelyek vagyunk, nem magyarok'

A Magyar Gárda "székelyföldi fészkéről" közölt terjedelmes riportot keddi számában az Adevarul, megállapítva, hogy a Magyarországon betiltott szervezet "Székely Szakasz" néven helyezte át tevékenységének színhelyét.

Nyugtalanítja a románokat a Székely Szakasz

Nem is az első alkalommal fordul elő, hogy a Magyarországon betiltott Magyar Gárda felhívja magára a romániai közvélemény figyelmét.

Dél-Erdélyben autózva

Dél-Erdélyben autózva Vajdahunyadtól érdemes egy kis kitérőt tenni délnek. Hátszegtől a piros 68-as úton Totesdnél kell jobbra kanyarodni Demsus faluhoz, ahol alighanem egész Románia legrégibb, 1311-ből származó ortodox temploma található.

Szászföld erődtemplomai

Erdély, pontosabban Szászföld különlegességei az erődtemplomok. Az Olt és a két Küküllő között több tucat ilyen, védelmi célú erődítményszerűség maradt fenn napjainkig. II. Géza uralkodása során, 1150-től érkeztek az első nagyobb német ajkú csoportok, hogy aztán a történelem folyamán továbbiak kövessék.

 

Székelyföld a Google Earth térképen

A Google virtuális földgömbjén, a Google Earth-ön is hamarosan elérhetővé válnak a székelyföldi nevezetességek, turisztikai célpontok

A Google virtuális földgömbjén, a Google Earth-ön is hamarosan elérhetővé válnak a székelyföldi nevezetességek, turisztikai célpontok.

Egy székelyudvarhelyi cég ugyanis azon dolgozik, hogy ezeket a helyszíneket feltérképezze, és egy-egy bemutató videóval vagy fényképalbummal együtt elérhetővé tegye az interneten keresgélő felhasználók számára. A Hargita megyei önkormányzat által is támogatott projekttel a kezdeményezők turistákat csalogatnák a térségbe - írja csütörtöki számában a Hargita Népe című csíkszeredai napilap.

"Szekler Earth" - így viccelődik a legújabb virtuális Székelyföld-térkép leendő nevével a keresőóriás szolgáltatására épülő honlap kitalálója és kivitelezője, Fazakas Szabolcs. A székelyudvarhelyi vállalkozó ugyanis a világszerte elterjedt, több mint félmilliárd felhasználó által letöltött, de ezeknek csupán mintegy fele által aktívan használt Google Earth felületén teszi elérhetővé Székelyföld nevezetességeit, turisztikai célpontjait vagy történelmi helyszíneit.

A még tesztelés alatt álló, de várhatóan egy-két napon belül az internetező felhasználók számára is elérhetővé váló honlap Fazakas szerint kitűnő lehetőséget nyújt majd arra, hogy a külföldi - elsősorban nyugati - turisták kedvet kapjanak ahhoz, hogy ellátogassanak vidékre.

Az oldal azt a lehetőséget is megteremti a potenciális turista számára, hogy pontosan megtervezze útvonalát a Székelyföldre, akár New Yorkból, akár Párizsból érkezik. A vállalkozó tervei szerint előbb a szálláshelyeket teszik fel a honlapra, majd a kulturális, történelmi helyszínek következnek.

Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke szerint szükség van a klasszikus portálokra is, de igény van újszerű alkalmazásokra is. Az elöljáró szerint így sikerül ismertté tenni a székelyföldi értékeket, az épített örökséget, és az egyéni családi vállalkozásokra épülő turizmust is fel lehet lendíteni.

A magyar, angol, német és román nyelven elérhető iranytu.ro, illetve arrival.ro oldalak működtetői és támogatói ugyanakkor azt remélik, öt-tíz év alatt sikerül elérni azt, hogy eljöjjenek Székelyföldre azok a turisták is, akik még nem jártak a régióban.

 

Top cikkek