Aki adót vetett ki az illemhelyekre

A jelenlegi gazdasági helyzetben nem árt tanulni Vespasianustól, aki igen egyszerű módszerrel, a nyilvános illemhelyek megadóztatásával igyekezett rendbe tenni a birodalmi pénzügyeket - vélik annak a nagyszabású kiállításnak a szervezői, amellyel a császár születésének 2000.

Szászföld erődtemplomai

Erdély, pontosabban Szászföld különlegességei az erődtemplomok. Az Olt és a két Küküllő között több tucat ilyen, védelmi célú erődítményszerűség maradt fenn napjainkig. II. Géza uralkodása során, 1150-től érkeztek az első nagyobb német ajkú csoportok, hogy aztán a történelem folyamán továbbiak kövessék.

Kártérítési keresetet nyújtottak be Molnár Oszkár ellen

A polgármester korábban azt mondta, hogy a cigányok által többségében lakott településeken terhes nők szándékosan ártanak születendő gyereküknek azért, hogy emelt szintű családi pótlékot kaphassanak.

Heródes építette Cesareát

Izraelben járva, ha időnk engedi, érdemes ellátogatni Cesareába, ahol beleizzadva a történelmi és a modern látnivalókba, rögtön csobbanni is lehet egyet a helyi kibucban a Földközi-tenger egyik legszebb, legkívánatosabb homokos partján.

Hangács, 2010. február 6.

A fiatal özvegyasszonyt rabláncon kísérte három mikrobusznyi géppisztolyos és kutyás kommandós egység a gyászszertartásra, ahol jelen volt az édesapját gyászoló hét éves gyermeke is, aki így végképp szülői támasz nélkül maradt. Bartos Dezsőtől öt kiskorú gyermeke vett végső búcsút.

 

Ókori amfiteátrumot tártak fel Róma mellett

Az ásatásokat irányító brit professzor a világ egyik legfontosabb régészeti helyszínének nevezte Portust , amely jelentőségében a Stonehenge-hez vagy a kambodzsai Angkorvathoz hasonlítható.

Fényűző amfiteátrumot tártak fel brit régészek a római Fiumicino repülőtér közelében, az ókori kikötőváros, Portusban végzett ásatások során - az archeológusok szerint a magánlétesítmény római császár szórakozását szolgálhatta.

Ez az első eset, amikor nagyszabású régészeti feltárások folynak Portusban, amelyet a XVI. században fedeztek fel újra. A kikötő, amely jelenleg három kilométernyire helyezkedik el a tengerparttól, egykor fontos szerepet játszott Róma és a Földközi-tenger térsége között, és nem kizárt, hogy Portusban gyakorta megfordultak a Kr.u. II. században uralkodó császárok - olvasható a The Times brit lap online kiadásában (http://www.timesonline.co.uk).

A régészeti expedíció, amelyet a Southhamptoni Egyetem szakemberei irányítanak, és amelyben részt vesznek a Cambridge-i Egyetem és a római British School archeológusai is, kétéves ásatások eredményeként tárta fel az amfiteátrumot, amely méretében megegyezik a római Pantheonnal.

Az ásatásokat irányító Simon Keay professzor szerint a létesítmény építészeti stílusjegyei, a felhasznált drága alapanyagok, a pompázatos kolonnád arra enged következtetni, hogy a kétezer férőhelyes amfiteátrumot valamilyen magas rangú főhivatalnok vagy akár maga a császár birtokolta.

"Szigorúan magánjellegűek lehettek a rendezvények. Játékoknak, gladiátorok párharcának lehetett tanúja a vendégsereg, de rendezhettek viadalokat vadállatok részvételével is, ahogy tengeri csatát imitáló jeleneteket szintén színre vihettek" - magyarázta Simon Keay.

Az amfiteátrum fala mellett a régészek megtalálták az ókori mellékhelyiségként szolgáló márványszobát. A létesítményt úgy tervezték, hogy egyszerre hárman élvezhessék a helyiség nyújtotta kényelmet, az ülőkék előtt látható lyukakban a tisztálkodást szolgáló keféket tartották.

Rose Ferraby, a Cambridge-i Egyetem régésze szerint eltávolítják a megkövesedett ürüléket, amelyben emésztetlen gabonaszemeket, de akár élősködők nyomait is remélik felfedezni - ezáltal többet kívánnak megtudni a korabeli táplálkozásról, valamint a betegségekről.

"A mellékhelyiségek egyébként is gazdag leletanyaggal szolgálnak, gyakran veszítettek el itt ékszereket, például gyűrűket, amelyeket aztán sorsukra hagytak" - mutatott rá Ferraby.

Keay professzor Portust a világ egyik legfontosabb régészeti helyszínének nevezte, amely jelentőségében Stonehenge-dzsel és a kambodzsai Angkorvattal egyenértékű.

Ostia volt az ókori Róma eredeti kikötője. A Kr.u. 41 és 54 között uralkodó Claudius császár utasítására építették meg az első portusi kikötőt 4 kilométerre északra Ostiától. A létesítmény 69 hektárt foglalt el, a kikötő két nagy mólója messze belenyúlt a tengerbe, s köztük volt a mesterséges sziget a világítótoronnyal. Valószínűleg Claudius építtette meg az új utat, a 24 kilométeres Via Portuensist, amely összekötötte Rómát a kikötővel.

Kr.u. 103-ban Traiannus, aki 98-117 között volt a Római Birodalom császára, egy másik kikötőt építtetett, az előzőnél valamivel beljebb. A kikötő két egysége közötti összeköttetés részben csatornákon, részben a Tiberis (Tevere) egyik ágán, részben pedig tengeri úton valósult meg. Portuson keresztül bonyolódott Róma hajózási forgalmának legjava, így Ostia jelentősége fokozatosan csökkent. Portus a középkorban néptelenedett el a Tiberis jobboldali ágának eliszaposodása miatt, azt a kevés hajóforgalmat pedig, amely még megmaradt, Ostia bonyolította.

Ostia, 2009. október 2.
A 2009. szeptember 30-án készült légi felvételen egy amfiteátrum ívelt oldalfala látható (b) a Rómától 25 km-re délnyugatra fekvő Ostiában, az egykor virágzó birodalmi kikötővárosban. A helyszínen brit régészek a császári főv
Ostia, 2009. október 2. A 2009. szeptember 30-án készült légi felvételen egy amfiteátrum ívelt oldalfala látható (b) a Rómától 25 km-re délnyugatra fekvő Ostiában, az egykor virágzó birodalmi kikötővárosban. A helyszínen brit régészek a császári főváros hatalmas arénájának kicsiny mását, egy minikolosszeum maradványait tárták fel, mely vélhetőleg a Kr. u. 3 század elején épült. (MTI/AP/Chris Ison)
Top cikkek