Budapest környékén autók akadtak el a hirtelen lezúdult esőben

A Budapest környékére hétfőn hajnalban lezúdult csapadék nyomán nyolc alkalommal riasztották a tűzoltókat.

Mikulás-várás budapesti fürdőkben

Aki gyakori vendég a téli Széchenyiben, az december első hétvégéjén a megszokott fürdőköntöst és papucsot akár tánchoz szabott bikinire is cserélheti.

Hantás Flóra magáért beszél

Olyan krémest, amilyet a tabáni Ruszwurm cukrászdában készítenek, sehol másutt nem kapni.

Zöld, kék és sárga lepkeszárnyak

A Föld valamennyi ruhatervezője összefogva sem tudna színpompásabb kollekciót bemutatni annál, mint amilyet a lepkék - folyamatosan és tervező nélkül - produkálnak.

Séta Soroksár zöld kertjében

Ha valaki ebben a hatvanhektáros soroksári botanikus kertben sétálgat, egyúttal a világot is bejárja.

 

Liszt bronzkeze és hangszerei pesti otthonában

Ha volt igazi "művészeti nagykövete" Magyarországnak, akkor Liszt Ferenc volt az. Már gyerekkorában - csodakezű zongoravirtuózként - járta Európát. Sokat utazott érett férfiként is. Hogy aztán a hetvenedik éve tájékán csillapodjon a lüktető ritmus, és az évnek harmadát-negyedét Budapesten töltse zeneakadémiai szolgálati lakásában. Ezen utolsó budapesti - a régi Zeneakadémia épületében, az Andrássy út és a Vörösmarty utca sarkán lévő - lakásában nyílt meg halálának 100. évfordulóján, 1986-ban a Liszt Ferenc Emlékmúzeum.

Az első emeleti, hajdani Liszt-lakás előszobája ma a múzeum jegypénztára, ahol Liszt-kottákat, könyveket és CD-ket is lehet vásárolni. Az állandó kiállítás az egykori háló-dolgozó szobában és a szalonban Liszt életének, munkásságának dokumentumait őrzi, míg az ebédlőben Liszthez kapcsolódó időszakos kiállításokat tekinthetnek meg az érdeklődők.

A legszemélyesebb darabok közé tartozik - mondja Eckhardt Mária, az intézmény tudományos igazgatója - néhány hajfürt. Ma talán morbidnak érezzük, a XIX. században azonban szokásban volt, hogy a tisztelők ilyesfajta emlékeket is szerezzenek jeles kortársaiktól.

A legbecsesebb emlékek közé tartozik egy halotti maszk, valamint az a bronz kézfej, amit gipszminta alapján készített az épület padlásműtermében alkotó Stróbl Alajos (Lisztnek az Operaház előtti szobra is az ő munkája). Aki a kor egyik ünnepelt zongoraművészének kezét különösképpen hosszú és keskeny ujjúnak képzeli, bizony téved. Lisztnek nagyon is "hétköznapi" kézfeje volt, és ezzel a kézzel - hangsúlyozza Eckhardt Mária - még idős korában is tökéletesen, páratlan hatással tudott játszani.

A Lisztet és családját ábrázoló festmények, grafikák, a lakás eredeti vagy a korból való bútorai, s talán legelsősorban Liszt hangszerei érzékletesen idézik az 1881 és 1886 közötti fél évtizedet.

A hét hangszer közül nem mindegyik hangversenyzongora. Ha az ajándékba kapott komponáló-íróasztal fiókját kihúzzuk, kiderül, hogy az valójában olyan háromoktávos klaviatúra, amelynek kalapácsai fémlapocskákat szólaltatnak meg. És szintén nem húrokra, hanem üveglapocskákra "csapnak rá" a piano-harmonika kalapácsai.

Az ajándékba kapott egyik Chickering-hangversenyzongora 1867-ben aranyérmet érdemelt ki a párizsi világkiállításon. Az amerikai cég egy másik, 1880 körül készült hangszerén ezüst kottatartó: rajta Liszt domborművű portréja fölött a zeneszerző három csodáltjának, Schubertnek, Beethovennek és Webernek a szoborportréja.

Hangversenyzongora a Bösendorfer-cég hétoktávos ajándéka is. Az idő megviselte: amikor néhány éve Jandó Jenő a múzeum valamennyi hangszerével felvételt készített (ez a különleges CD ma is kapható) - a Bösendorferen hangolási nehézségek miatt az eredetinél egy hanggal alacsonyabban hangzott fel Liszt műve. Koncerthangszer a szintén ajándékba kapott hangverseny-harmónium is (a bostoni gyártó e típust Liszt Cabinet Organ néven forgalmazta). Igazi különlegesség a francia piano-harmonium: felső klaviatúráján a billentyűk húrokat ütöttek, az alsón pedig a sípokba igyekvő levegőnek nyitottak utat.

És van a múzeumban egy nyolcadik hangszer is. Ám rendeltetésénél fogva, az néma. Arra a célra szolgált, hogy Liszt utazásai közben - postakocsin, vonaton - ujjgyakorlatokat végezhessen. Egyebeken kívül e gyakorlásoknak köszönhette Európa-szerte csodált virtuozitását.

Info

Nyitva tartás:

Jegyárak:

Tárlatvezetés bejelentett csoportoknak (díjazás ellenében) magyarul, angolul, franciául, németül, olaszul és oroszul.

hétfő-péntek 10-18 óra,
szombaton 9-17 óra.

Szombaton 11 órától matinékoncertek (dátumbélyegzővel lepecsételt múzeumi belépőjegyekkel hallgathatók meg).

felnőtteknek 700, diákoknak és nyugdíjasoknak 350 forint,
70 év fölött ingyenes.
Az íróasztalnál komponálta műveit a zeneszerző
Az íróasztalnál komponálta műveit a zeneszerző
Top cikkek