Cipruson már tavasz van
Ennek következtében a táj csodás, friss zöld ruhába öltözött, s a télből érkezve igazi tavaszi nyaralást élvezhetünk a mediterrán szigeten.
Napközben általában szikrázó a napsütés, s a part mentén akár 20-25 fokra is emelkedhet a hőmérséklet, amely este 10-15 fokra hűl. Az esőtől azonban ne ijedjünk meg, mivel a felhők gyorsan jönnek-mennek, s egy-egy futó zápor után ismét hét ágra süt a nap, és sokszor még egy-egy szivárvány is megjelenik a Pentadaktilosz-hegylánc fölött.
A kora tavasz csábító Cipruson, hiszen márciusra a narancs-, a mandarin- és a citromfák szinte roskadoznak az érett gyümölcsöktől, a mandulafák fehérben-rózsaszínben bimbóznak, míg a színes tavaszi virágok ezrével nyílnak az üde réteken, amelyek aztán júniusra, a beköszönő nyárra sorra kiszáradnak. A paradicsomi látvány mellé a koncertet a helyi és az Európa és Afrika közt vándorló madarak szolgáltatják a már kora reggeli hangos csiripelésükkel. A rózsaszín flamingók látványában a télen vízzel telt sós tavakban gyönyörködhetünk. A legkézenfekvőbb a larnacai nemzetközi repülőtér melletti sóstót felkeresni, ahol általában minden Ciprusra látogató megfordul (bár pechünkre a Malév-járat éppen az éjszaka kellős közepén érkezik és indul), s ha maradunk a városban, a tó mentén haladó ösvény kiváló lehetőség egy kis kirándulásra. Visszatérve érdemes kicsit a híres pálmafás tengerparti szakasz kávézói, éttermei közt vagy a török negyed egyik haltavernájában is megpihenni.
Nicosia, a kis ország fővárosa, Larnacától fél órára van a sziget közepén, számos színvonalas szórakozóhellyel, de valójában itt csodálkozik rá az ember a rideg történelmi valóságra, a sziget megosztottságára, a görög és török oldalt elválasztó szögesdrótra. Az EU-tag Ciprusi Köztársaságból az illegálisan elfoglalt török oldalra csak útlevéllel lehet átjutni a zöld vonalon keresztül. Jó az elővigyázatosság, ne engedjük, hogy az útlevélbe pecsételjenek, csakis arra a papírra, amit az átlépéshez ki kell tölteni.
Cipruson sokfelé barangolhatunk, Páfoszon például a sziget fontos régészeti kincsei találhatók a római mozaikokkal vagy a királyok sírjával, s innen csak egy "ugrás" északra az Akamasz-félsziget, ahol a környezet szinte érintetlen, változatos állat- és növényvilággal.
Egyébként ebben az időszakban turisták csak elvétve csellengenek, főleg rövidnadrágos-papucsos angol vagy skandináv nyugdíjasok, akik főleg a melegebb tengerparti városokat, Larnacát, Páfoszt és Limassolt kedvelik. Ők csak "áttelelni" jönnek a mediterrán országba, akárcsak a vándormadarak, s amint melegebbre fordul az idő, szedik a sátorfájukat, s költöznek vissza az országukba.
A mediterrán szigetet kitűnő állapotban lévő, ingyenes autópályák hálózzák be, s a sziget két legtávolabbi pontja között sem haladja meg a távolság a 200 kilométert. A helyi tömegközlekedésre nem érdemes alapozni, mivel vonat nem létezik, a távolsági és helyi (általában öreg) buszjáratok viszont elég ritkán, kiszámíthatatlanul közlekednek. Így a piros rendszámos, kölcsönautókra hagyatkoznak legtöbben, amely a helyieket is segíti az út bal oldalán való közlekedéssel próbálkozó turisták felismerésében.
Ciprus, ahol majdnem mindenki beszél angolul, elég drága a magyar pénztárcának, de most, a főszezon előtt ki lehet fogni jó ajánlatokat, s több mint egy éve az árakat már itt is euróban kalkulálják.
Hangulatos ciprusi falvakban lévő apartmanokról: http://www. cyprusvillages.com.cy