Kúriából dobozáruház

Lebontani készülnek Szécsény egyik, csaknem kétszáz éves épületét, amely jelenleg a Krúdy Gyula Városi Könyvtárnak ad otthont. A hely egy szupermarketnek kell.

Beefeatertúra a Towerban

A Londonba látogató turista a Towert nem hagyja ki a látványosságok közül.

Óvárosi séta süket mobillal

A Jeruzsálemet járó turistát elkápráztatja az Óváros ókori-középkori csodája, de a történelem kőrengetegéből kisétálva általában örömmel üdvözli a XX-XXI.

Ötszáz éve sztár VIII. Henrik

Királyi múzeumok és a British Library is hosszan nyitva tartó tárlatokkal emlékeznek meg a közvéleményt lebilincselő uralkodó életéről és koráról.

Emelkedés az ázsiai tőzsdéken és Európában

Nyereséggel zártak csütörtökön a főbb ázsiai tőzsdemutatók: az indexeket a kínai piacok jó teljesítménye és az olajár emelkedése segítette.

 

Sok lépcső vezet London új látványosságához

Másfél évig tartó, és 4,5 millió fontot felemésztő tatarozás után mostanában nyitotta meg ismét kapuját London egyik városképet meghatározó látványossága, a nemes egyszerűséggel The Monumentnek nevezett emlékmű. A City szívében, a Temzétől néhány lépésnyi távolságra elhelyezkedő torony szomorú eseménynek, az 1666-os nagy londoni tűzvésznek állít emléket. Az erős szél által szítva a lángok három napon át pusztították a faszerkezetekből álló Kelet-Londont, több száz üzlethelyiséget, nyolcvanhét templomot, köztük a Szt. Pált téve a földdel egyenlővé.

Amikor a parazsak kihűltek és a kedélyek megnyugodtak, Sir Christopher Wren kapott megbízást London újjáépítésére, immár kőből.

A lényegében egyszerű dór oszlopból álló Monument építésze is Sir Christopher, ám nem maradhat említés nélkül a műszaki szempontokért felelős társa, Robert Hooke neve sem. Jelképes jelentőségűnek szánták az emlékmű helyét, hiszen annak 61 méteres magassága megegyezik azzal a távolsággal, ami a tűz keletkezésének a színhelyétől, a Pudding Lane-en található pékségtől választja el.

E sorok írója nem szégyelli bevallani, hogy a panorámakilátóhoz vezető 311 lépcsőfokot túl nagy kihívásnak tekintette. A felújítás, amennyire csak lehetett, ragaszkodott a világ legmagasabb, szabadon álló kőoszlopának eredeti megjelenéséhez, így szóba sem jött, hogy liftet építsenek be. Több mint százan fáradoztak azonban azon, hogy megtisztítsák az időjárás rohamait 1677 óta álló köveket - a történeti hűség érdekében többnyire megmaradtak a repedések, és alig néhány darabot cseréltek ki -, és harmincezer levéllel újraaranyozzák a csillogó-villogó gömb tetődíszítést. A rekonstrukció során a műemlékvédők nem csábultak el a high-tech, a multimédia és az interaktivitás szirénhangjaitól. Az egyetlen engedmény, amit a XXI. századnak tettek, hogy az épület tetőteraszán új teleszkópokat helyeztek el, melyek percenként változó élő képeket közvetítenek a földszinten rekedteknek, illetve a Monument honlapjára.

A kilátógalériáról pazar látvány tárul a levegő után kapkodó látogató elé. Mint mondják, a kétszer ilyen magas, 135 méteres London Eye óriáskerék elbújhat az emlékoszlop mögött. A régi és az új békés egymás mellett élését példázzák a City zegzugos utcái, a tűz után épült templomok tornyai, legfőképp éppen a Szt. Pál-székesegyház monumentális kupolája, az elegáns középkori céhes székházak, illetve a részben az Ír Köztársasági Hadsereg 1992-es és 1993-as robbantásai után felhúzott modern irodaépületek és felhőkarcolók. A lépten-nyomon feltűnő daruk arra utalnak, hogy a világ egyik pénzügyi központja nem adta meg magát a recesszió előtt.

A hasonló nevű metróállomás közelében megtalálható, összetéveszthetetlen Monument naponta 9.30-17.30 között tart nyitva, a belépődíj 3 font.

Top cikkek