Sok lépcső vezet London új látványosságához
Amikor a parazsak kihűltek és a kedélyek megnyugodtak, Sir Christopher Wren kapott megbízást London újjáépítésére, immár kőből.
A lényegében egyszerű dór oszlopból álló Monument építésze is Sir Christopher, ám nem maradhat említés nélkül a műszaki szempontokért felelős társa, Robert Hooke neve sem. Jelképes jelentőségűnek szánták az emlékmű helyét, hiszen annak 61 méteres magassága megegyezik azzal a távolsággal, ami a tűz keletkezésének a színhelyétől, a Pudding Lane-en található pékségtől választja el.
E sorok írója nem szégyelli bevallani, hogy a panorámakilátóhoz vezető 311 lépcsőfokot túl nagy kihívásnak tekintette. A felújítás, amennyire csak lehetett, ragaszkodott a világ legmagasabb, szabadon álló kőoszlopának eredeti megjelenéséhez, így szóba sem jött, hogy liftet építsenek be. Több mint százan fáradoztak azonban azon, hogy megtisztítsák az időjárás rohamait 1677 óta álló köveket - a történeti hűség érdekében többnyire megmaradtak a repedések, és alig néhány darabot cseréltek ki -, és harmincezer levéllel újraaranyozzák a csillogó-villogó gömb tetődíszítést. A rekonstrukció során a műemlékvédők nem csábultak el a high-tech, a multimédia és az interaktivitás szirénhangjaitól. Az egyetlen engedmény, amit a XXI. századnak tettek, hogy az épület tetőteraszán új teleszkópokat helyeztek el, melyek percenként változó élő képeket közvetítenek a földszinten rekedteknek, illetve a Monument honlapjára.
A kilátógalériáról pazar látvány tárul a levegő után kapkodó látogató elé. Mint mondják, a kétszer ilyen magas, 135 méteres London Eye óriáskerék elbújhat az emlékoszlop mögött. A régi és az új békés egymás mellett élését példázzák a City zegzugos utcái, a tűz után épült templomok tornyai, legfőképp éppen a Szt. Pál-székesegyház monumentális kupolája, az elegáns középkori céhes székházak, illetve a részben az Ír Köztársasági Hadsereg 1992-es és 1993-as robbantásai után felhúzott modern irodaépületek és felhőkarcolók. A lépten-nyomon feltűnő daruk arra utalnak, hogy a világ egyik pénzügyi központja nem adta meg magát a recesszió előtt.
A hasonló nevű metróállomás közelében megtalálható, összetéveszthetetlen Monument naponta 9.30-17.30 között tart nyitva, a belépődíj 3 font.