Beefeatertúra a Towerban
A Tower hagyományai közé tartoznak az ún. beefeaterek, akikből 42 él itt. (2007 szeptembere óta már nő is van köztünk.) Ők a Towerban bérlakásban laknak. Testületüket VII. Henrik alapította 1485-ben. Hagyományos egyenruhát viselnek, sötétkék zubbonyos ruhát, piros felirattal az uralkodó monogramjával. Úgy próbálják magyarázni nevüket, hogy az a beef, azaz marhahús szóból ered, azt kapták volna kiporciózva.
A mi beefeaterünk megnyerő modorú, intelligens férfiú - a Tower őrére ruházott jogokkal, határozottsággal és humorral beszél a turistáknak. Színházi előadással felér a sok legenda, történet, melyet csillogó, fekete lakkcipőben mély beleéléssel, a turisták iránti türelemmel ad elő. Tőle tudhatjuk meg, hogy a középkori épületegyüttes erődítmény, fegyverraktár, királyi palota és főrendi foglyoknak szánt börtön, valamint levéltár és csillagvizsgáló is volt. 1078-ban Hódító Vilmos rendelte el a Fehér torony építését. Az épülethez a köveket Franciaországból hozatta, majd a legenda szerint az építésnél használt meszet vadállatok vérével oltották. A XIII. században királyi állatkertet létesítettek, később az állatokat a főbejárat melletti toronyba költöztették, innen az Oroszlán-torony név.
I. Jakabig minden király és királynő itt lakott. Még utána is az volt a szokás, hogy az uralkodó a Towerban töltötte a koronázása előtti éjszakát, és innen vitték díszkísérettel a Westminsterbe.
Noha a királyi család már nem lakik itt, a Tower hivatalosan királyi rezidencia maradt. Ezért a királyi lakóházak előtt állandó őrség van (őrségváltással) - ugyanaz az egység, ugyanabban az egyenruhában, amely a királynő testőrségét is adja a Buckingham-palotában. Itt őrzik a brit koronaékszereket, valamint egy gazdag fegyvergyűjteményt is, a Jewel House-nak nevezett épületben.
Megtudtuk, hány tornya van a Towernak, és miért kapták a nevüket. A Véres toronyban gyilkoltatta meg valószínűleg III. Richárd unokaöccseit, a két kis herceget, a trónörökös Edwardot és öccsét 1483-ban, hogy maga viselhesse a koronát. Földi maradványukat csak 200 évvel később, a torony tatarozása közben, egy csigalépcső alá rejtve találták meg.
A nemeseket, főleg a nőket, egyes esetekben a Toweron belül, a nyilvánosság kizárásával fejezték le, majd a közeli St. Peter and Vincula-kápolnában temették el. A legenda szerint Boleyn Anna királynő, akit 1536-ban fejeztek le VIII. Henrik elleni árulás vádjával, néha a torony körül sétál, hóna alatt levágott fejével. Aztán a túra végén beefeaterünk - elbúcsúzva a látogatóktól - egy-egy fénykép kedvéért kezet fog, s azt gondolnánk, keményen kifáradt úgy a kérdésektől, mint a maga által elmondott "szerepléstől" - de nem így van. Ismét visszamegy a bejárathoz, és várja következő csoportját. (V. É.)
Info
Nyitva tartás: Téli (nov. 1.-febr. 28.) kedd-szombat: 9-17, vasárnap-hétfő: 10-17.
Nyári (márc. 1.-okt. 31.). kedd-szombat: 9-18, vasárnap-hétfő: 10-18
Belépőjegy: 16,50 GBP, interneten 15,50 GBP.